View Single Post
  #52  
Vechi 26.06.2011, 20:59:24
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vintage Vezi mesajul
Domnule Zaharia, frate Zaharia,

Exemplele de « dragoste prosteasca , dragoste neconditionata , dragoste
fara rigorile dumnezeiesti » pe care mi le-ati dat m-au ULUIT. Cu astfel de exemple extreme , marete, rarissime si "la mintea cocosului" vreti sa ma convingeti ca « proferez » o DRAGOSTE gresita ?
Ati facut mare risipa de cuvinte pretioase. Ati stricat « orzul pe-o gasca », frate...
Ma intreb, oare ce parere aveti despre mine, userul vitange ?

« unii care se fring de dragostea neconditionata a aproapelui , ca de , nu doare gura sa vorbesti » ...da, unii se « frang » si pe aici, pe un forum de discutii, unde cuvantul scris (nici macar « auzit » ci citit) este singurul mod posibil in care-si pot arata compasiunea, sau, de ce nu, dragostea ? Un cuvant scris sau vorbit, este de multe ori mai binefacator sau mai dureros decat un gest. Si cuvintele scrise dor sau mangaie...

« Eu stiu ca sunt rece si calculat dar tu, ce vei face ? Cum va suna rugaciunea ta de ajutor ? : Doamne , ma rog inaintea ta pt. sora satanista si si pt. sora newage care stie ca poate birui viata singura , adica pe tine cel ce esti Calea , Adevarul si Viata, si inca ma rog inaintea ta pt. sora care-ti batjocoreste mama si inca pt. toate si toti care sunt impotriva ta , te hulesc si te blesteama cu faptele si vorbele lor deoarece tu m-ai invatat sa-i iubesc pe toti !!! » »
Da, sunteti rece... insa de data asta v-ati cam « aprins »... si nu pareti a fi calculat deloc.
...dar dumneavoastra? cum v-ati ruga pt astfel de oameni ? sau , mai bine zis, ce atitudine ati avea fata de ei ? ce ati face pentru ei ?


« Daca nu ai priceput nimic din ce am spus , nu ma supar ! Eu insa stiu ca de cind ma aflu pe pamint am marturisit numai ortodox ! »
Va spun cu tristete, domnule Zaharia, si din dragoste pentru dumneavoasta, ca nu am priceput nimic din ce ati spus... sper ca ceea ce, totusi, am priceput nu este ceea ce ati vrut sa-mi transmiteti.
Parerea mea este ca nu trebuie sa va necajiti . Eu nu am nimic personal cu dvs. Fiecare este in felul in care l-a lasat Dumnezeu, fiecare marturiseste ce crede de cuvinta si cum voieste . Eu in postarea mea am teoretizat o stare . Este adevarat ca mi-am spus parerea , asa cum fiecare o face, si chiar daca va este contrara asta nu inseamna ca mi-am facut un fel sau altul de pareri .
Toti suntem frati in Hristos si este musai sa ne iubim cu totii . Cine nu este in stare de iubire nu este in stare de viata , spunea ... nu mai stiu cine ! Ca sa te pricepi sa traiesti este musai sa te pricepi la dragoste , dar avem multa sansa in viata deoarece este si o chestie instictiva.
Restul sunt principii si lucruri teoretice si sterile . Vorba lui Eminescu , ce este religia ? ,,O poveste de dinsii inventata !"
Conteaza ce avem in suflet , ca de mintuit este tare greu de stiut daca vom ajunge la asta .
Si asa viata este scurta , este pacat sa ne mai si dusmanim ideile si parerile .

Va iubesc si va simt aproape. Iertati-ma daca cu parerile mele am indrasnit , vorba gheronului Cleopa, sa va lovesc in cugetare . A fost doar un exercitiu teoretic !
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .

Last edited by zaharia_2009; 26.06.2011 at 21:01:57.