View Single Post
  #54  
Vechi 26.06.2011, 21:36:49
vintage
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
Īn prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
Parerea mea este ca nu trebuie sa va necajiti . Eu nu am nimic personal cu dvs. Fiecare este in felul in care l-a lasat Dumnezeu, fiecare marturiseste ce crede de cuvinta si cum voieste . Eu in postarea mea am teoretizat o stare . Este adevarat ca mi-am spus parerea , asa cum fiecare o face, si chiar daca va este contrara asta nu inseamna ca mi-am facut un fel sau altul de pareri .
Toti suntem frati in Hristos si este musai sa ne iubim cu totii . Cine nu este in stare de iubire nu este in stare de viata , spunea ... nu mai stiu cine ! Ca sa te pricepi sa traiesti este musai sa te pricepi la dragoste , dar avem multa sansa in viata deoarece este si o chestie instictiva.
Restul sunt principii si lucruri teoretice si sterile . Vorba lui Eminescu , ce este religia ? ,,O poveste de dinsii inventata !"
Conteaza ce avem in suflet , ca de mintuit este tare greu de stiut daca vom ajunge la asta .
Si asa viata este scurta , este pacat sa ne mai si dusmanim ideile si parerile .

Va iubesc si va simt aproape. Iertati-ma daca cu parerile mele am indrasnit , vorba gheronului Cleopa, sa va lovesc in cugetare . A fost doar un exercitiu teoretic !
Eu stiu, simt ca nu aveti nimic (rau) personal cu mine. Si mai stiu, si simt chiar acum, ce minunata este mangaierea cuvintelor... Nici nu are importanta daca sunt sincere sau nu, pentru ca dumneavoastra vazand ce bucurie mi-ati facut vorbindu-mi cu drag, va bucurati la randul dumneavoasta si, iata: doi oameni bucurosi, unul pentru celalat. Indiferenta sau, Doamne fereste, aversiunea a devenit afectiune adevarata. Poate nu dureaza, dar pentru o clipa, dragostea frateasca a fost reala si reciproca.

Si eu va iubesc, pe dumneavoastra si pe toti. Nu este musai sa ma credeti...

Sa aveti o seara binecuvantata!