View Single Post
  #23  
Vechi 05.05.2015, 17:03:26
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristirg Vezi mesajul
bine zicea Parintele Arsenie Papacioc - "As desfiinta catolicismul":
https://www.youtube.com/watch?v=tqB9lHSKKTg
Cu tot respectul pentru Părintele Papacioc, poate ar fi fost mai bine să se limiteze la a vorbi despre lucruri pe care le cunoștea, de pildă, despre Ortodoxie. Pentru că despre catolicism, în mod evident, nu prea știa multe.

Din filmulețul de mai sus:
"Ei nici n-au Proscomidie, la urma urmei, pentru că n-au cultul morților".

Două greșeli majore într-o singură frază.

O să mă rezum la o demonta pe prima; în ce privește ideea că în catolicism nu există cultul morților, cred că eroarea este de domeniul evidenței.

Deci, există Proscomidie în Liturghia Romano-Catolică ?

Să vedem mai întâi ce este Proscomidia. Citez de pe OrthodoxWiki:

" Ce este Proscomidia?

Proscomidia, în esența ei, constă în punerea înainte a darurilor pentru jertfa liturgică, însăși denumirea de Proscomidie venind de la cuvântul grecesc Ï€ÏÎżÏƒÎșÎżÎŒÎčΎη care înseamnă a pune înainte, a aduce, a oferi, a face dar. Mai precis slujba Proscomidiei constă în alegerea, pregătirea și afierosirea de către preot a darurilor de pâine și vin aduse de credincioși la altar. Astfel darurile sunt ridicate la calitatea de Cinstite Daruri, gata pentru a fi sfințite și prefăcute în Trupul și Sângele Domnului în cadrul Sfintei Liturghii. "


Avem, deci, aducerea darurilor la altar, punerea lor înainte, oferirea lor, afierosirea lor de către preot, în Liturghia Romano Catolică ? Iată:

Oferirea darurilor

P. Binecuvântat ești, Doamne, Dumnezeul universului, fiindcă din dărnicia ta am primit pâinea, pe care ți-o oferim, rod al pământului și al muncii oamenilor, care va deveni pentru noi pâinea vieții.

C. Binecuvântat să fie Dumnezeu în veci!

P. Binecuvântat ești, Doamne, Dumnezeul universului, fiindcă din dărnicia ta am primit vinul, pe care ți-l oferim, rod al viței de vie și al muncii oamenilor, care va deveni pentru noi băutură spirituală.

C. Binecuvântat să fie Dumnezeu în veci!

P. Rugați-vă, fraților, pentru ca jertfa mea și a voastră, să-i fie plăcută lui Dumnezeu, Tatăl atotputernicul.

C. Să primească Domnul jertfa din mâinile tale, spre lauda și mărirea numelui său, spre folosul nostru și al întregii sfinte sale Biserici.

După cum se poate vedea, ritualul punerii-înainte a darurilor există bine-mersi în Liturghia Romano-Catolică. De altfel, pentru acest ritual, numit în BRC Offertorium, există o întreagă pagină pe wikipedia:

http://en.wikipedia.org/wiki/Offertory

Last edited by GMihai; 05.05.2015 at 17:41:56.
Reply With Quote