View Single Post
  #9  
Vechi 21.11.2006, 17:29:49
maria55 maria55 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2006
Mesaje: 652
Implicit

Eu mi-asi dori ca predicile sa fie mai mult legate de viata de toate zilele .
De obicei in predica se reia din nou Evanghelia si foarte putin se refera la altceva .
De exemplu de ce nu s-ar spune o data un cuvint adresat familiei si in special tatalui . In Romania a fi tata inseamna a bate cu pumnul in masa .Unde spune asa ceva Iisus ? Multi copii o iau razna fiinca sint amenintati cu vorbe ca "sa nu ma faci de ris la lume " . Lumea conteaza sau Dumnezeu ? Si aproape toata rautatea de la cap pleaca .Niciodata nu se vorbeste pe teme de familie .Eu n-am auzit .
Se vorbeste prea mult de frica de Dumnezeu si aproape de loc de dragostea Lui .
Din cauza ca sintem atit de diferiti nu stiu cum pot fi alese cuvintele care pentru unul sint prea dure ,pentru altul nu s-a spus destul.
Sint rugaciuni care sperie .Sa-mi fie cu iertare acel rind de la spovedanie "de veti ascunde de Mine ceva sa stiti ca toate pacatele indoite le veti avea ", m-a socat din copilarie .
Ce sa va mai spun ? O citesc pe Maica Siluana in predicile ei de pe internet si ma intreb de ce nu se poate auzi asa ceva in biserica ? E asa de greu ?
Lumea ar trebui sa fie mai atenta in jur . Nu intepenesti pe un scaun mai faci loc si la altul .
Dar daca ne gindim la Sf. Liturghie la momentul culminant , Pre Tine Te Laudam si clipa de tacere care urmeaza ,ar trebui sa le uitam pe toate , macar pentru aceasta clipa merita sa fii in Biserica cu toate neplacerile !
In regulile Bisericesti nu ma bag ca nu ma pricep ,acola stiu Preotii ca au de facut .
N-am criticat mi-am spus numai parerea .
Doamne ajuta!
Reply With Quote