View Single Post
  #661  
Vechi 26.03.2012, 14:59:06
Adriana98's Avatar
Adriana98 Adriana98 is offline
Senior Member
 
Data īnregistrćrii: 29.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 130
Implicit

Citat:
Īn prealabil postat de wassabi Vezi mesajul
Poate unii au ajuns asa cum spuneti, dupa cautari si analiza.
Si eu am orbecait mult pāna sa revin la Ortodoxie. Risipirea mea si irosirea timpului pe coclaurile unei false cunoasteri, toate acestea sper sa mi le ierte Dumnezeu. Toate orbecaielile din mīndrie si īncapatīnare se trageau. Nu īndraznesc nici macar sa gāndesc ca as fi scapat de aceste metehne, dar macar acum, spre deosebire de atunci, īmi dau seama ca sunt rele.

Citat:
Cei mai multi insa nu fac decat sa arunce citate dupa citate si atat iar deunazi mi s-a spus ca ce caut aici din moment ca am alte convingeri.
O fac poate din convingerea ca citatele sunt mai graitoare decāt propriile cuvinte, din smerenie, dar si din generozitate fata de cei care cauta sincer o cale, un raspuns... E ca si cum ar pune pe masa tot ce au mai bun (bucate duhovnicesti) pentru musafirii care le intra īn casa. Iar acestia (poate nu chiar toti, totusi multi) ce fac? Īsi bat joc de bunatatile duhvnicesti si le arunca sub masa sau īn capetele gazdelor.

Oare cine poate raspunde mai bine īntrebarilor sau/si provocarilor decāt Īnsusi Dumnezeu-Fiul, Cel Care ne-a revelat Adevarul?
Multi nu admit ca Ortodoxia = dreapta credinta si dreapta slavire a Lui Dumnezeu si aceasta vine si din cauza ca s-au lasat "cuceriti" de tot felul de credinte lumesti, care nu fac decāt sa atace frontal sau sub centura, brutal sau subtil, Adevarul Carele este viu.

Citat:
Discutiile logice nu contin apelul la autoritate.
Aici (http://en.wikipedia.org/wiki/Fallacy) gasiti exemplifcate toate erorile de argumentatie care se fac in mod obisnuit, apelul la autoritate este unul dintre ele. Pe scurt, nu poti argumenta ca ceea ce spui este adevarat daca in sprijinul afirmatiei tale aduci doar asta " e adevarat pt ca asa scrie in carte" sau "e adevarat pt ca asa a spus nu stiu cine".
Nici wikipedia nu este o autoritate, si cele propagate acolo nu pot avea pretentia de adevar absolut. Multe aberatii si afirmatii tendentioase mi-a fost dat sa citesc pe wikipedia. Pe unii īi īncānta (wikipedia, dex-ul etc.) pentru ca se īncadreaza īn ceea ce ei numesc "logica". Dar aceea este logica omeneasca, un fel de sicriu īn care nu intra mare lucru. Realitatea este de necuprins si nu poate īncapea īn definitiile strīmte oferite de dictionare, enciclopedii etc.
Īn schimb, cuvintele Mīntuitorului pe multi (printre care ma numar si eu) i-a trezit la viata:
"Eu sunt Calea, Adevarul si Viata. Nimeni nu vine la Tatal decāt prin Mine" si "Eu sunt īnvierea si viata. Cel ce crede īn Mine, chiar daca va muri, va trai; si tot cel ce traieste si crede īntru Mine, īn veac nu va muri!"
Reply With Quote