View Single Post
  #662  
Vechi 26.03.2012, 16:03:28
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.183
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana98 Vezi mesajul
Si eu am orbecait mult pâna sa revin la Ortodoxie. Risipirea mea si irosirea timpului pe coclaurile unei false cunoasteri, toate acestea sper sa mi le ierte Dumnezeu. Toate orbecaielile din mîndrie si încapatînare se trageau. Nu îndraznesc nici macar sa gândesc ca as fi scapat de aceste metehne, dar macar acum, spre deosebire de atunci, îmi dau seama ca sunt rele.


O fac poate din convingerea ca citatele sunt mai graitoare decât propriile cuvinte, din smerenie, dar si din generozitate fata de cei care cauta sincer o cale, un raspuns... E ca si cum ar pune pe masa tot ce au mai bun (bucate duhovnicesti) pentru musafirii care le intra în casa. Iar acestia (poate nu chiar toti, totusi multi) ce fac? Îsi bat joc de bunatatile duhvnicesti si le arunca sub masa sau în capetele gazdelor.

Oare cine poate raspunde mai bine întrebarilor sau/si provocarilor decât Însusi Dumnezeu-Fiul, Cel Care ne-a revelat Adevarul?
Multi nu admit ca Ortodoxia = dreapta credinta si dreapta slavire a Lui Dumnezeu si aceasta vine si din cauza ca s-au lasat "cuceriti" de tot felul de credinte lumesti, care nu fac decât sa atace frontal sau sub centura, brutal sau subtil, Adevarul Carele este viu.

Nici wikipedia nu este o autoritate, si cele propagate acolo nu pot avea pretentia de adevar absolut. Multe aberatii si afirmatii tendentioase mi-a fost dat sa citesc pe wikipedia. Pe unii îi încânta (wikipedia, dex-ul etc.) pentru ca se încadreaza în ceea ce ei numesc "logica". Dar aceea este logica omeneasca, un fel de sicriu în care nu intra mare lucru. Realitatea este de necuprins si nu poate încapea în definitiile strîmte oferite de dictionare, enciclopedii etc.
În schimb, cuvintele Mîntuitorului pe multi (printre care ma numar si eu) i-a trezit la viata:
"Eu sunt Calea, Adevarul si Viata. Nimeni nu vine la Tatal decât prin Mine" si "Eu sunt învierea si viata. Cel ce crede în Mine, chiar daca va muri, va trai; si tot cel ce traieste si crede întru Mine, în veac nu va muri!"
Una dintre cele mai viguroase mărturisiri pe care le-am citit în ultima vreme pe forum, o intervenție care deturnează înspre adevăr discuțiile aberante de pe acest topic. (sper să nu-i fie spre sminteală autoarei aprecierea mea sinceră!).
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
Reply With Quote