View Single Post
  #3  
Vechi 21.06.2012, 14:18:19
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Eu am intrebat mai demult, de ce nu stabilim sa ne rugam in fiecare luna si adaugam pe lista si numele pentru care ne rugam? E mai simplu decat sa se faca in fiecare luna cateva liste. Fiecare isi alege o zi din luna si se roaga pentru ceilalalti de pe forum si pentru cine mai trebuie. Eu zic ca e bine, nu stiu.
Da, personal , cred ca este o idee buna .
Mai intii ar trebui sa ne anuntam si sa stabilim care suntem cei dornici de o asemenea nevointa (de a ne ruga intr-una din zilele lunii ) iar apoi sa ne alegem fiecare ziua .
In felul acesta sigur ca vom fi mai multi intr-o zi , lucru care ne poate fi noua de folos, in primul rind, in situatiile in care in mod exceptional ni se intimpla ceva si nu ne putem ruga dar la fel de bine este folositor si pt. cei pt. care ne rugam .
Probabil insa ca ne va fi astfel mai greu ca in a 40 zi sa ne adunam mai multi decit cei rinduiti in mod normal pt. acea zi .
Si cu siguranta ca acest grup va fi supus schimbarilor (unii vor dori sa intre , altii sa paraseasca grupul ) motiv pt. care nu mai ramine de anuntat decit dorinta de intrare si cea de retragere .
Dar , aceasta nevointa presupune multa seriozitate , presupune sa nu ne aruncam orbeste inainte cu capul din dorinta "nemarginita" de a fi "rugator pt. altul" pt. ca dupa 2-3 zile sa anuntam ca noi am vrut tare mult sa facem asta dar uite ca a intervenit ceva nemaipomenit si nu mai putem , pt. ca apoi peste o luna sa reapara rugamintea dar tot fara seriozitate . Sau alte si alte exemple si justificari puerile ("...eu nu pot sa fac 2 acatiste ca mi-e greu dar am sa fac numai unul" , s.a.m.d.).
Nimeni nu este obligat sa faca o asemenea nevointa , dar atunci cind te angajezi cu propria ta gurita , pai bine este sa o duci pina la capat !

Aceasta este o parere la o propunere !
In rest, nimeni nu este obligat sa iubeasca , caci dragoste cu sila ... nu exista !
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .

Last edited by zaharia_2009; 21.06.2012 at 14:20:49.
Reply With Quote