View Single Post
  #125  
Vechi 12.05.2015, 18:12:46
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

De-a lungul timpului ,aici pe forum,am fost mereu jignita si blamata ca am plecat din tara...
Cand altii nu gasesc alte pricini ,ii supara indrazneala mea pe care o catalogheaza neaparat"prostie,ignoranta" si ma pun la colt cu plecatul din tara.

Parca acum se vede mai limpede de ce am plecat :)
Romanul s-a nascut judecator si calauza spirituala;el le stie pe toate,stie ce este mai bun pt tine,pt familia ta,pt viata ta spirituala;el iti face recomandari cum sa-ti schimbi viata ,cum sa iti traiesti propria viata.Se uita peste gard,te urmareste cand vii acasa,te spioneaza de departe.Nu neaparat dintr-o curiozitate morbida ci tocmai pt a descoperi cum sa te anihileze,cum sa te raneasca si sa-ti afle punctele slabe(prin care sa fii pus la gard).

Pt toti cei care sunt "ingrijorati"cum sa-mi traiesc viata,le spun ca nu am sot sau copiii parasiti in tara,sunt libera si cu ajutorul lui Dumnezeu pot calatori absolut unde doresc si poftesc.
Iar daca fac ceva gresit,voi fi judecata la sfarsit,nu va pierdeti vremea sa va ingrijorati pt mine daca :nu sunteti familie sau parinti spirituali/calauze spirituale.


Ultima data cand am verificat plecatul din tara nu era un pacat,nu ma oprea de la Sf.Euharistie,nu-mi dadea canon...asa ca mai bine ati fi cinstiti si mi-ati scrie:"nu te suportam pt ca esti curajoasa,ai plecat singura pe un continent strain,te descurci incat sa-ti ajuti si rudele din tara,nu stai pe un salariu mizerabil din tara si nu te blazezi.
De asta nu te suportam!"

Adevarul este ca Dumnezeu,Arhanghelii si Sfintii ma ajuta,a caror prezenta o invoc zilnic,astfel incat sa ocroteasca si sa aiba in paza o femeie singura si nevolnica ca mine intr-o tara atat de nebuna si imprevizibila cum este SUA.

Si ca sa fiu in tonul topicului,eu nu pot fi o povara pt nimeni;mai bine ma sacrific eu decat sa fiu povara.
Cam asta a fost si idea cand am plecat din tara.
Pt cei care nu stiu,eu imi duc in carca inca de la 18 ani 2 parinti someri(care mai apoi au devenit pensionari cu pensii de mizerie-pt ca nu au indeplinit baremul de varsta si ani in campul muncii). Si in general sunt prea mandri sa faca lucruri dezonorante cum ar fi sa vanda niste produse,sa faca munci manuale etc.
Ca asa sunt romanii de formatie,mai bine muritori de foame decat soferi,vanzatori,spalatori de vase.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.

Last edited by Yasmina; 12.05.2015 at 18:25:51.