View Single Post
  #127  
Vechi 12.05.2015, 18:57:06
Barsaumas
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Cine mananca cacat despre diaspora romana, mai ales despre doamne precum Yasmina si Mirela, sa ii fie rusine. Daca nu crapam, ca popor, de foame si sete si frig in tara, se datoreaza si diasporei.
Ovinu', ceva-ceva dreptate ai cu adeneu' ala, am invatat personal asta la qigong, dar in rest, de la apa in forma de tifla, svastica sau cruce, pana la atitudinea fata de colegi, ai dat cu tesla in oo, si Alin la fel.
Bre, stiu ca iau de la multi din voi svasturi peste mecla, si in public si pe privat, pentru ca mi se rupe de mantuirea proprie si a altora si pentru multe altele, dar totusi, voi ca si crestini bisericosi, in special ovinu' si alin, ar fi trebuit sa va amintiti de Cel Care spune sa nu numim aproapele prost/nebun. O spune chiar El, taica, nu vreun episcop cu barba lunga si expresie ipocrita.
Ma doare la patru parseci in spatele ocelilor daca Emilian e diliu sau nu. quod attinet Antonia, nu prea intercationai cu ea, dar cred sincer ca e din SRI. si de nu ar fi, ci chiar dilie, nu e a noastra sa judecam asta. Pe forum, judecam postari.nu indivizi.
Atata subiectivism si rautate, pe un forum de crestini...de necrezut.
Recunosc, si eu am agresit, ca nu am minima decenta sa nu mai atac institutia ecelsiastica si duc lupta asta stupida, de don quijote la scara nano, impotriva subiectivismului confesional.
Catalin, esti din aceeasi grupare cu anumiti greci, cu "doar orto se mantuiesc". si sa stii ca Mihai nu vrea raul nimanui. Daca ironizeaza, nu inseman ca iti vrea raul. Pai ce, cand haita aceea faantica a intrat pe forum, toti deodata ca animalele, acum trei ani, multi se aglutinau cu ei, ca de, "sustineau credinta" si alte tampenii. Atunci mi-au facut marele rau de imi expune indentitatea reala, adica ceva ce nuse face, si m-au atacat si pe plan personal, doar fiindca am aratat ca Sfintii" pot sa nu fie decat niste calugarasi aurolaci ai fanantismului, certati deopotriva cu apa, sa punul si logica. Atunci AlinB m-o ajutat foarte mult.
Insa, desi nu cred in cultul sfintilor in continuare, am resuit sa vad adevarul din postarile unuia din ei, si am devenit chiar prieteni virtuali.
Cand l-o ierta Catalin pe fratele Mihai, eu am sa fiu succesorul lui Obama. Si totusi...
Nu sunt rebel, dar pentru mine organizatiile religioase sunt creatia societatilor secrete. (E mult de spus; pe scurt, nu cred in originea pur divina a crestinismului, sau oricarei alte religii. La crearea oricareia si tuturor, inclusiv a Ecclesiei, au participat: Dumnezeu, Dracul si natura umana). Oops, sa vezi ce se mai sufoca acum cei din grupul "misticilor" de indignare. Acest topic dovedeste empiric ca euharistia, sau mult-cantatele ei efecte spirituale, este/sunt apa de ploaie, sau cel mai banal placebo, din moment ce crestini impartasiti se poarta in halul asta.
Pace, frati si surori.

Last edited by Barsaumas; 12.05.2015 at 19:11:30.