View Single Post
  #129  
Vechi 12.05.2015, 20:17:20
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Barsaumas Vezi mesajul
Cine mananca cacat
Citat:
Ovinu', (...) pana la atitudinea fata de colegi, ai dat cu tesla in oo, si Alin la fel.
Trei calugari au luat un juramant de tacere, si trebuiau sa stea tacuti intr-o camera timp de o zi.
"S-a stins lampa" a zis unul din ei.
"Trebuie sa mentii juramantul tacerii" l-a mustrat al doilea.
"Nu-l mustra si vezi-ti de treaba ta" a zis al treilea.



Citat:
mi se rupe de mantuirea proprie si a altora si pentru multe altele,
Dar nu ti se rupe deloc sa faci pe lupul moralist si "eclesioscepticul"

Citat:
dar totusi, voi ca si crestini bisericosi, in special ovinu' si alin,
Seriosss?
Pe baza asta iti construiesti legitimitatea de lup moralist?
Ei bine, eu unul tin sa te dezamagesc, pentru ca nu-mi aduc aminte sa fi umblat cu eticheta asta pe frunte, cu atat mai putin sa te las pe tine sa o lipesti.
Eu sunt un teoretician, nu sfant si exemplu personal, am pus ortodox ca asa au cerut unii expres.

Daca are sens ceea ce spun, tin sa fie recunoscut lucrul asta, daca nu, sa se vina cu argumente contra.

Insa am f. putina toleranta la viclenii si smecherii ca substitut la argumentatie, recunosc - e un mare pacat personal dar nu stiu de ce nu-mi prea vine sa ma pocaiesc de el..

Citat:
ar fi trebuit sa va amintiti de Cel Care spune sa nu numim aproapele prost/nebun.
Fratele. Ori, eu unul n-am chiar asa multi frati, deci mi-ar veni f. greu sa calc pe alaturi in directia asta :)

Plus, revin la ce a spus cu buna dreptate dl. MihaiG, iti recomand sa citesti ca desi ai aplaudat la superba satira a dl. Cezar, nu ti-a intrat nimic in cap.

Citat:
Ma doare la patru parseci in spatele ocelilor daca Emilian e diliu sau nu. quod attinet Antonia, nu prea intercationai cu ea, dar cred sincer ca e din SRI. si de nu ar fi, ci chiar dilie, nu e a noastra sa judecam asta. Pe forum, judecam postari.nu indivizi.
Pai tocmai, ca nu iti pasa.
Dar daca iti pasa, uneori trebuie sa o mai si spui.
Macar sa-i ajuti pe altii sa inteleaga niste chestii daca respectivul nu reuseste.

Citat:
Atata subiectivism si rautate, pe un forum de crestini...de necrezut.
Zise lupul stergandu-se de sange la gura.

Mai nene, una e sa dai de pamant cu un coleg de forum, pentru niste ineptii si poate spre folosul lui, dar tu campionul ineptiilor ar trebui sa stii ca te iei la tranta cu insusi Dumnezeu si ai facut-o nu o data, din spatele "eclesioscepticismului" si chiar si in postarea asta si de cele mai multe ori practic fara sa aduci nici o contributie intelectuala cat de cat notabila.

Pur si simplu la tine 90% din postarile pe forumul asta, sunt supapa ta de frustrari pentru ratarile tale eclesiale care poate pe buna dreptate si din vina ta le-ai avut.

Ma asteptam macar in discutia asta, fiind oarecum profilul tau, sa fii capabil sa ai o atitudine de intelectual, nu sa vii cu panarame de site -uri si "asa e logic, deci evident" sau "asa am invatat la qiqong" dar nu, si aici trebuia sa-ti dai in petec.

Citat:
Recunosc, si eu am agresit, ca nu am minima decenta sa nu mai atac institutia ecelsiastica si duc lupta asta stupida, de don quijote la scara nano, impotriva subiectivismului confesional.
Vai dar ce te flatezi. D.Q. era prototipul idealistului, tu esti departe de asa ceva.

Mai degraba cel al sectarului, care dupa ce isi rateaza viata spiritaual, da vina pe toti de la Biserica pana la Dumnezeu, mai putin pe el insusi.

Citat:
Daca ironizeaza, nu inseman ca iti vrea raul.
Aha, la asta nu te-ai gandit cand ai inceput sa faci pe moralistul.

Citat:
Pai ce, cand haita aceea faantica a intrat pe forum, toti deodata ca animalele, acum trei ani, multi se aglutinau cu ei, ca de, "sustineau credinta" si alte tampenii.
Nu erau nici un "ei", erau 2 geocentristi scrantiti la cap care au fost si banati destul de repede, nu atat de repede insa cat sa nu dai tu de belea.

Citat:
Atunci mi-au facut marele rau de imi expune indentitatea reala, adica ceva ce nuse face, si m-au atacat si pe plan personal, doar fiindca am aratat ca Sfintii" pot sa nu fie decat niste calugarasi aurolaci ai fanantismului, certati deopotriva cu apa, sa punul si logica. Atunci AlinB m-o ajutat foarte mult.
Si de atunci vad ca te straduiest foarte sa demonstrezi ca atacul a fost intemediat, nu?

Citat:
Nu sunt rebel, dar pentru mine organizatiile religioase sunt creatia societatilor secrete.
(E mult de spus; pe scurt, nu cred in originea pur divina a crestinismului, sau oricarei alte religii.
La crearea oricareia si tuturor, inclusiv a Ecclesiei, au participat: Dumnezeu, Dracul si natura umana).
Poftim...exact ce spuneam.
Personal, eu cred ca ai depasit de mult limitele bunului simt, dar asta e deja cireasa de pe tort, nu stiu ce o sa creada adminul.

Citat:
Oops, sa vezi ce se mai sufoca acum cei din grupul "misticilor" de indignare.
Eu unul nu. Nu venind din partea ta care stii atat de putine.
Un "iarta-l Doamne ca nu stie ce vorbeste" deloc peiorativ ci intemeiat si la obiect.

Citat:
Acest topic dovedeste empiric ca euharistia, sau mult-cantatele ei efecte spirituale, este/sunt apa de ploaie, sau cel mai banal placebo, din moment ce crestini impartasiti se poarta in halul asta.
Tie ti se potriveste pilda cu saracul si bogatul nemilostiv.
Si daca ar invia cineva din morti, tot in alegerile tale ramai, restul e apa de ploaie, autojustificare si bagare in seama.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 12.05.2015 at 20:24:31.