Subiect: Smerenia
View Single Post
  #2  
Vechi 04.10.2006, 22:52:18
theodor theodor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.06.2006
Mesaje: 128
Implicit

Cred ca stii si tu legenda mesterului manole, ca ceea ce construia ziua, noaptea se darama. Cam asa sta treaba si cu mandria, darama toate faptele crestinesti pe care le-am facut din momentul in care gandesc cat de credincios sunt eu, ca altii sunt niste pacatosi fata de mine. Realitatea este ca gandind astfel te-ai pus in rand cu "ceilalti", deci nu ar trebui sa te simti mandra. Nu-i mai judeca pe cei din jur, gandeste-te ca nu toti sunt constienti ca ceea ce fac nu e bine si gandeste-te ca desi tu esti constienta ca esti pe o cale buna, nu perseverezi, nu te straduiesti destul. Pune-te singura mai prejos fata de omul care esti ispitita sa-l judeci, adu-ti aminte de pacatele care le-ai facut si iti vei da seama ca de fapt nu ai nici un motiv sa te simti mandra.
O rugaciune care m-a ajutat foarte mult oriunde si in orice situatie eram este aceasta: "Doamne Iisuse Hristoase Fiul Lui Dumnezeu miluieste-ma pe mine pacatosul. Preasfanta Nascatoare de Dumenzeu miluieste-ne pe noi". Spune-o in gand si cu inima intotdeauna, dar mai ales in momente de ispita si pune-ti realizarile pe baza milei si bunatatii Lui Dumnezeu, pentru ca fara El nu ai fi ajuns in acest moment asa cum esti.
Reply With Quote