View Single Post
  #6  
Vechi 17.02.2022, 13:41:30
Nietzsche Nietzsche is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2021
Mesaje: 171
Implicit

Putin suferă de parkinson. El încearcă să camufleze și intr-o anumita măsură reușește părând un pic cam jovial câteodată:)). Prin urmare se grăbește să rămână în istorie ca cel mai mare binefăcător al Rusiei. Dacă va reuși rămâne de văzut, mai ales că Rusia nu a excelat dpdv economic, bazându-se mai mult pe resurse decât pe ingeniozitate.
Principala armă a Rusiei în strategia jocului de putere este forța armată, care poate fi susținută pentru o perioadă relativ scurtă de timp tocmai din cauza deficiențelor economice. Referitor la situația geo-strategică pe care Putin o reclamă cu pricina poziție Alianței Nord-Atlantice la granițele Rusiei, este un motiv de îngrijorare însă în același timp și o mică exagerare contextuală privind asediul bazelor militare SUA ațintit spre Moscova, comparativ cu dimensiunea frontierelor sovietice în special pe partea continentului asiatic. Dar da, la nivelul tehnologic militar actual, distanța avantajului tactic se reduce la sute de kilometri datorită rachetelor hipersonice, îndreptățind în acest context îngrijorarea Rusiei.

În sens, conflictul, ce nu doar se prefigurează cât și există de ceva vreme, a prins rădăcini datorită unui actor nătăfleț puțin spus, în comparație cu gafele de proporție pe care a putut să le săvârșească cu o nonșalanță stupefiantă, de cascadorii râsului, bineînțeles radioactiv desprins din Cernobîl și astfel probabil ați realizat la cine mă refer, evident la stimabilul și nemaipomenitul popor ucrainean, vecinii noștri minunați. A bine, nu că noi am fi mai înțelepți doar am avut norocul unei poziționări geografice ce ne permite să facem erori, Marea Neagră fiind indulgența lui Dumnezeu, zona de tampon dintre lupul dacic și ursul mosc. Cât despre gafele mai sus amintite, o să enumăr câteva care sunt mai importante că dacă stau să le expun pe toate o să adormiți aici pe forum și veți visa toate ghidusiile năstrușnice comise de acești haiduci cazaci.

Dar să începem cu începutul. Îl mai țineți minte pe Viktor Yanukovych? Președintele Ucrainei, care a fost "răsturnat" în urma protestelor de pe Euromaidan, ulterior fugind în Rusia și este pus sub acuzare de înaltă trădare de parlamentul ucrainean. Deci, care să fie cauza ce a dus la toată această insurecție? Existau presiuni ca Ucraina să semneze acordul de asociere cu UE, însă Yanukovych refuză și optează pentru a deveni membru al Uniunii Euroasiatice. Exact ,despre asta este vorba, împărțirea ciolanului și opțiunea pentru o anumită haită sau alta care ar fi mai eficientă la a tranșa halca și a distribuii belșugul în mod civilizat:)). Putin cu șleahta sa euroasiatică ce îl susținea pe Yanukovych contra haiducilor cazaci susținuți de vulpile de la Bruxelles, se incordară să o pună de o horă pentru protejarea drepturile democratice, chipurile. Treacă-meargă din partea mea, să zicem că s-au dat lupte crâncene pentru putere, scopul scuză mijloacele dar nu se poate scuza si prostia care succedă acestor clinciuri mediatice. La ce mă refer? La războiul civil ce a urmat, care pune în pericol suveranitatea puterii statului, distrugerea în parte a industriei, infrastructurii și afectarea calității vieții cetățenilor, haos intr-un cuvânt. Căci pentru această suveranitate s-au adunat ca să formeze un stat, ăsta e motivul din spatele oricărui grup, adunare, congregație, trib, popor, imperiu, etc pentru puterea ce ți-o oferă, din această pricină se crează alianțe și coaliții, pentru a capătă cât mai multă putere, așa am evoluat, asta este forța ce ne guvernează voința de putere. Ucrainienii nu au înțeles plenar care este scopul pentru care au început sedițiunea, s-au pierdut pe drum lăsându-se pradă emoțiilor, au acționat la cald fără să mai analizeze puterea rușilor cât și interesele lui Putin. Puteau salva situația dacă făceau câteva compromisuri și negociau cu Putin, sigur mai pierdeau din putere însă evitau războiul civil cât și anexarea Crimeei de către Federația Rusă. Din pacate nici acum nu au învățat din greșelile pe care le-au făcut, trist într-adevăr însă mari șanse ca în următorii 10 ani să nu mai vedem Ucraina pe hartă.
Reply With Quote