Subiect: Buna ziua
View Single Post
  #8  
Vechi 25.05.2011, 16:09:44
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de corinne Vezi mesajul
Multumeesc frumoos pentru cuvintele pline de nadejde! :) O sa ma straduiesc sa ma rog cat pot si am sa mai dau si acatist pentru el si apoi faca-se voia Domnului.

Mai am o intrebare acatistul sau pomelnicul e mai bun in asemenea situatie?
Pomelnic - o lista cu nume pe care o dai parintelui sa o pomeneasca la o anumita slujba (Sfanta Liturghie - cea de duminica sau de fiecare zi, daca mergi la manastire, slujba acatistului, slujba maslului etc). Daca e pentru Liturghie, treci si viii si mortii.

Acatist -
1. rugaciune mai ampla, inchinata unui anumit sfant -(de ex, acatistul Sfantului Nectarie, al Sfintei Parascheva...), pe care o poti citi acasa sau in biserica
2. slujba acatistului, intr-o manastire sau biserica, in care se canta rugaciunea aceasta speciala.
3. un pomelnic care se citeste la biserica / manastire in timpul acestei slujbe si in care se scrie: X se roaga Bunului Dumnezeu pentru mantuire, iertare de pacate etc, sa il aduca pe Y pe calea bisericii etc.

Fara doar si poate, Sfanta Liturghie e cea mai importanta, dar e foarte bun si acatistul. Parerea mea ar fi sa dai aceste liturghii si acatiste la o manastire, sa le citeasca in fiecare zi. Vezi ca acestea isi fac efectul daca si tu te rogi, nu e suficient sa le citeasca doar parintele si tu sa nu faci nimic. Vorbeste cu duhovnicul tau sa iti recomande niste rugaciuni personale cu care sa te rogi pentru prietenul tau.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote