View Single Post
  #13  
Vechi 30.11.2017, 01:59:11
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.970
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anastasia2017 Vezi mesajul
Dragă Iorest, eu mă refeream strict la Canada când vorbeam de condițiile pe care trebuie să le îndeplinească un pacient pentru a-i fi asistată sinuciderea.
Iată că-n Europa din păcate această chestiune e și mai avansată ca la nordamericani.

Citat:
În prealabil postat de Anastasia2017 Vezi mesajul
Chiar a venit un canadian ortodox, David Goa, în Romania și, printre altele, am vorbit și despre legea privind moartea asistată promulgată în iunie 2017.

Văd că te interesează doar senzaționalismele.
Nu e vorba de senzaționalisme, sunt surse(bază de discuție) iată că în practica țărilor în care e legalizată de peste 10 ani, deja s-a ajuns la variațiuni în care și copiii, demenții, cei zdruncinați psihic pot ajunge sub incidența acestei „tratații”, deci oameni vunerabili sau fără discernământ integru ori format pe deplin.
Așadar adio consimțământ deplin cu care pacienții aleg, cade treaba în cazurile în care discernământul e afectat.

Crezi că în Canada nu se vor copia mimetic lucrurile la un moment dat, în câțiva ani ?

Ba mai mult spectrul larg al suferințelor le poate include pe cele psihice nu doar suferințele fizice acute și continue, în practică există risc sporit să ajungă și persoane cu suferințe psihice la asemenea tratament și în Canada.

Citat:
În prealabil postat de Anastasia2017 Vezi mesajul
Chiar nu ești dispus să accepți că oamenii ar putea fi motivați și de altceva în afară de bani? Unde mai pui că legalizarea eutanasiei a venit ca răspuns la cerințele insistente ale pacienților, nu ale doctorilor.
Când nu e vorba de profit substanțial, e vorba de interese eugenice care vizează tot resurse și costuri.
Dacă eutanasia devine a doua cauză a deceselor nu e senzaționalism.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 30.11.2017 at 02:06:38.
Reply With Quote