View Single Post
  #86  
Vechi 16.09.2022, 11:31:29
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.287
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sergiu8 Vezi mesajul
Cele 7 Sinoade Ecumenice nu au fost politice. Au fost și Sinoade politice,cum e Sinodul Tâlhăresc. Când a fost mișcarea iconoclasta a ramas atât de mult sânge vărsat.
Tocmai ca iconoclaștii au fost foarte cruzi, fără mila, au umplut străzile de sânge și erau susținuți politic.
Mulți împărați erau păgâni și ii persecutau pe creștini chiar și după Sf.Constantin cel Mare în alte teritorii.
La primul Sinod Ecumenic au venit Părinți care încă aveau urme ale torturilor. Cu toții au formulat același Crez, pe care doar noi,ortodocșii îl mai avem integral, nici catolicii nu îl au pentru ca au introdus Filioque.
La cele 7 Sinoade Sfinții Părinți au dezbătut dogmele în materie de credință și au exprimat în unanimitate:Parutu-s-a noua și Duhului Sfant. Un pastor protestant spune: După părerea mea. Adică e conștient că acolo e lucrare umana,nu harica.
Probabil știi mai multe din Istoria Bisericii Universale. Cunoști ereziile lui Arie,monofizita și asa mai departe. Toate dezbaterile și luptele.
În final a triumfat Adevărul elaborat în dogme,tocmai pentru a evita căderile în erezii, sectele protestante ale zilelor noastre.

Da,ai dreptate sa te îndoiești de lucrarea Harului atunci când Preotul a căzut în erezie. Atunci poți să nu mai faci ascultare de duhovnic. La asta se refera episodul cu Sf. Maxim Marturisitorul pe care l-ai postat.
Dar Harul lucrează. Duhul Sfant lucrează. A lucrat prin Sf.Apostol Petru,care s-a lepădat de 3 ori de Hristos și s-a pocăit. A lucrat prin Sf. Apostol Pavel, chiar dacă a prigonit înainte Biserica și ucidea pe creștini.
Deci curentul Duhului Sfant nu arde circuitul, oricât de păcătos ar fi. Pentru oi Domnul prin Preot iartă păcatele, dacă omul se căiește sincer,indiferent de pacatoșenia Preotului.
"Cărora veți ierta păcatele " nu e condiționată de starea Apostolului, Episcopului, Preotului.
Tot asa cel mai păcătos Preot poate ține pentru oile Domnului cea mai folositoare predica la sfârșitul Sf.Liturghii. Duhul Sfant lucrează în Biserica Ortodoxă indiferent de starea Episcopului, Preotului, Diaconului.
Este promisiunea făcută de Domnul.

Aici e un forum unde se pare ca useri de diferite confesiuni își dau cu părerea, nu Biserica.
Biserica e una, întemeiată de Domnul Hristos, la Cincizecime, prin succesiunea Harului dat Sf. Apostoli,având 7 stâlpi ,cele 7 Sinoade Ecumenice,Biserica Ortodoxă.
Ce e în afara e erezie, ruptura de Adevar.

Nu putem sa ii numim pe eretici ca fac parte din Biserica. E o erezie. Adică un neadevăr. Nu o facem din răutate.
Noi vrem sa se întoarcă la Adevar, la Biserica Ortodoxă.
Ii primim cu dragoste,cu brațele deschise.

Dar nu fraternizam cu ereticii. Cei care fac asta cad sub anatema.
Spunea Părintele Cleopa ca ereticii și sinucigașii nu se mantuiesc vreodată.
Cel mai păcătos ortodox,dacă se pocăiește,are nădejde de mântuire.
Un eretic,oricât ar fi de virtuos,a pierdut Duhul Sfant.

"Eu sunt Calea, Adevărul și Viața ". Erezia e minciună.
"Este o credință, un botez, o Biserica ". Nu sunt mai multe Biserici.

Catolicii au introdus Filioque care e erezie,neadevăr, infailibilitatea papala, imaculata concepție - erezii.
Protestanții începând cu Luther și până la neo-protestanții de azi nu au succesiune apostolica. "Bisericile" lor atât de dezbinate în mii și mii de secte,toate dupa Scriptura și Evanghelie, inclusiv Sola Scriptura,nu sunt întemeiate de Hristos, ci de oameni.
De asta se dezintegrează,se înmulțesc, dispar la nesfârșit.
Însăși Luther a spus mamei sale,care era călugăriță catolica cand l-a întrebat: Ce sa fac , copilul meu ? Sa trec la credința ta sau sa rămân în cea catolica? Și Luther i-a răspuns:"Mama, rămâi în a ta, ca rătăcirea pe care eu am creat-o nu se va termina vreodată "
Apoi i-a apărut diavolul în fața ochilor, a luat o calimara de cerneală și a lovit în el.Si azi se vede în muzeul din Germania pata de cerneală de la călimara care a aruncat-o Luther.

Ortodoxia este credința dreaptă, adevărată și are caracter catolic,universal: ii primește pe toți, păgâni, atei, eretici,sectari.

Numai cine nu vrea sa se mântuiască, nu se mântuiește.
Spune Sf. Ciprian: Fără Biserica nu există mântuire.
Deci nu la secte.
Foarte frumos ai scris, bine ar fi sa si crezi si sa-L iubesti pe Hristos-Cuvantul nu doar sa stii ca sa te lauzi. Bine ar fi sa-L urmezi tinand seama de faptul ca Hristos a venit mai ales pentru oile cele mai pierdute, nu doar pentru pacataosii ortodoxiei ci pentru cei mai cazuti, pentru lumisti, atei, satanisti, eretici, sectanti, deznadajduiti, demoralizati, sinucigasi, pentru cei legati de legaturile rautatii in tot felul de adictii si nebunii.
Matei 10
"5. În calea păgânilor să nu mergeți, și în vreo cetate de samarineni să nu intrați;
6. Ci mai degrabă mergeți către oile cele pierdute ale casei lui Israel."

Crezi?

(PS: Domnule Sergiu8, chestia asta de unde ai scos-o? Imi dai te rog lucul din scriptura de unde ai scos citatul? "Pe proorocul care face minuni în popor și rătăcește de la Dumnezeul tău sa îl dai morții". In scripturi, dupa cate stiu si cred e vorba nu de proorocul ce face minuni ci de proorocul mincinos si ipocrit si de falsele minuni prin care rataceste pe altii de la adevaratul Dumnezeu, adica e vorba de vrajitorii vicleni travestiti ce parvin la putere! N-avea sinedriul condus de Ana si Caiafa baza scripturistica ca sa-I faca Domnului ceea ce I-au facut!)
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 16.09.2022 at 12:22:07.
Reply With Quote