View Single Post
  #8  
Vechi 27.02.2024, 08:47:32
ALARIC ALARIC is offline
Member
 
Data înregistrării: 10.09.2020
Mesaje: 94
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Argesean123 Vezi mesajul
In opinia mea (semi-autista ar spune unii) romanii se cupleaza strict dupa urmatoarele standarde:
- se gaseste perechea printre prieteni ca si cunostinte comune, ca sa se poata interesa de tine mai intai sa stie cu cine iese la prima intalnire
- retele sociale facebook/instagram, se initiaza comunicarea dupa anumite criterii de selectie, o femeie in general triaza sute de barbati inainte de a scrie primul mesaj, dupa criterii gen daca are poze cu prieteni ca sa nu fie unul ciudat care o izoleaza, daca are poze cu plimbari in lume ca sa fie sigura ca va fi plimbata la randul ei, daca are poze cu alte femei ca sa stie ca nu e un prostalau singur sau lipsit de experienta, daca are specificat jobul, ca sa fie sigura daca poate fi intretinuta. Din pacate asta e realitatea si nu am stabilit eu normele astea, doar am ales sa nu particip la astfel de aberatii, chiar daca as fi putut sa intretin si sa plimb in drumetii nevasta daca aveam pana se plictisea. Nu pot fi complet in dezacord cu mentalitatea lor, pot sa le inteleg. Probabil daca as fi femeie in ziua de azi, as proceda la fel. Dar pana acum am considerat complet superficiale prostiile astea de retele sociale, iar pana nu m-a luminat cineva cum se lucreaza pe ele cu adevarat, nu mi-a putut trece vreodata prin cap cele descrise mai sus. Eram sub iluzia ca unii stau acolo pentru prieteni,rude, colegi, grupuri, filmulete. aparent interesele sunt altele
- si alta metoda de cuplare este pe aplicatii gen tinder/bumble sau speed dating, in care oamenii nu sunt orientati pe cenceptii crestinesti, e facilitat schimbul pe repede inainte de parteneri, si chiar daca e sa cauti acolo perechea cu gandul ca poate gasesti pe cineva compatibil, femeia iti cere sa te prezinti cu link facebook/instagram sau te ignora instant. deci ajungem iar la etapa de mai sus de triere
- ultima metoda ramane in offline, in mod traditional de a intalni pe strada, in parcuri etc. am incercat si m-am aflat in situatia in care desi eram prezent acolo, am incercat sa fac conversatie, in general am fost ignorat, dar cand am simtit cu cineva o conexiune reciproca, mi s-a cerut imediat profil online ca sa ma prezint si cand spun ca nu am si nu particip la asa ceva, domnisoarele fac niste ochi mari si pur si simplu le piere zambetul de pe fata si se indeparteaza de parca ai fi vreun violator. astea sunt timpurile...
Argesean123 textul asta l-as dezvolta putin, l-as denumi "Standarde moderne in cuplajul romanesc", ha ha. Ai talent la scris, aici e mult umor fin. Sunt convins ca daca ai mai zambi din cand in cand ar roi fetele in jurul tau. Lumea asta e prea plina de incruntati, incordati si pansati, vorba unui clasic in viata.
Reply With Quote