Subiect: dragostea
View Single Post
  #3  
Vechi 12.10.2006, 12:15:22
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Este surprinzator faptul ca la cea mai importanta dintre calitatile pe care trebuie sa le aiba un crestin,nu prea s-a ingramadit nimeni sa posteze aici.Eu am accentuat in multe randuri,faptul ca tocmai de aceasta calitate nu prea tinem cont cand ne exprimam credinta,si ca atare topicul este cam pustiu de sustinatori.Ar fi extrem de multe de spus pe aceasta tema,avand in vedere ca DRAGOSTEA,practic influenteaza toate celelalte indeletniciri religioase,toate celelalte principii care ar trebui sa conduca pe credinciosi pe taramul fagaduintei.Criteriile de baza sunt;"CREDINTA,NADEJDEA SI DRAGOSTEA,dar cea mai importanta dintre ele este DRAGOSTEA." Poti sa muti muntii din loc,poti sa ai puterea sa scoti diavolii din oameni,dar daca dragoste nu ai ,nimic nu ai....parca asa suna adevarul despre credinta,tinem oare noi cont de el,sau ne afundam prea tare in noianul de "citate",grabindu-ne sa judecam in functie de mereata credinciosie proprie,omitand esenta tuturor lucrurilor spirituale.Din pacate asa procedam,ca fariseul care-si afisa fata murdara si istovita,aratand ca posteste....si mai rau este ca nu recunoastem,revoltandu-ne si mai tare,mentionand cu si mai mare vehementa ca noi suntem invatati.In definitiv,cred ca Dumnezeu nu ne face rau la propriu,El n-a facut decat sa lase firea omului sa se dezlantuie,sa-si exteriorizeze putregiunea din suflet si astfel ne autodistrugem,pentru ca egoismul a devenit piatra de baza a existentei acestei lumi muritoare.
Reply With Quote