View Single Post
  #152  
Vechi 24.08.2017, 19:23:12
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Asta este doar una dintre cauzele pentru care se depopulează un forum, dar dacă nivelul de agresivitate era același și când forumul duduia înseamnă că nu poate îndepărta chiar atâția oameni, altfel ar fi scăzut atunci drastic.
Dacă mă uit la statistica forumului, membri activi 89 și alte câteva sute care urmăresc generalitățile și subiectele despre căsătorie nu mi se pare că e rău.

Cred că principalul motiv pentru care s-a depopulat forumul este avansul tehnologic, apariția altor surse cu un conținut interactiv.
Dacă prin anul 2006 era doar război întru cuvânt, Niștea, sfaturi ortodoxe, danion vasile, în 2017 sunt mult mai multe surse de conținut ortodox și se pare că au o creștere cele care-și fac promovare pe facebook și eventual fac live-uri pe youtube.
Eu cred ca acum sunt mult mai putine forumuri de discutii decat acum cativa ani. Daca ai urmarit ce am scris dupa acel mesaj, am mentionat ce s-a intamlat pe un alt forum ortodox, asta acum vreo 6 ani, cred.
De asemenea, pe primul forum pe care am nimerit pe net, cand nu stiam ce sunt acestea (din greseala, era o mentiune despre un preot din Paris si link-ul m-a dus la acel forum, care am crezut la inceput sa e doar despre religie), s-a intamplat ceva asemanator. Forumul era foarte populat, erau si atei, credinciosi nepracticanti, cativa ortodocsi, catolici, etc. Nu se jignea nimeni si nu era agresivitate, doar cateva discutii in contradictoriu putin mai infocate. La un moment dat a intrat un ateu din Timisoara, increzut si mai agresiv. Dupa un timp a inceput sa devina vedeta, pentru ca era inteligent si scria mai interesant. S-a creat, astfel, un grup in jurul lui. Si a inceput sa ii ironizeze pe altii, in special cei ce scriau poezii. Dar nu ca pe acest forum, fara jigniri directe, doar ironii mai intelectuale. Dupa aceea a inceput sa-i ironizeze si pe altii. Pe mine nu, eu ma intelegeam bine si cu ateii de acolo. I-am atras atentia adminului de cateva ori, pentru ca mai vorbisem cu el. Nu a vrut sa faca nimic, astia au inceput sa ii alunge pe toti cei noi care intrau si pe cei carora nu le placea atmosfera. La un moment dat m-am saturat si eu si am mai scris foarte rar. Dupa un timp, vazand ca nu prea e buna atmosfera, adminul a inceput sa ii pedepseasca si pe cei agresivi din grup, inclusiv liderul. Astia s-au suparat si, cand a vrut sa mai pedepseasca (erau pedepse de genul o saptamana pauza sau asa ceva, temporare) pe cineva din grup acestia au zis ca fac greva si nu mai intra cateva zile. Cum mai ramasese pe forum doar grupul acela si cativa, restul plecasera din cauza atmosferei, n-a mai ramas nimeni. Iar cand s-a terminat greva cei ce s-au intors mai scriu doar cetava mesaje la cateva zile. Iar adminul zicea de atunci ca e din cauza ca nu mai merg forumurile, desi de atunci erau pline.
Reply With Quote