View Single Post
  #3  
Vechi 19.05.2009, 16:15:59
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Da, nici eu nu cred ca putem cunoaste ceva ce nu experimentam in cel mai direct mod cu putinta. Cu toate acestea, este bine sa ne ferim de pacat fara a'l mai experimenta, ci doar in baza credintei si increderii in cei cu viata aleasa, care au fugit de el.

Nu este nevoie sa ne drogam, ca sa ne fie teama de droguri si sa fugim de ele. Tot asa, nu a fost nevoie ca parintii din pustie si sfintii sa experimenteze toate nenorocirile de patimi trupesti (desfranari de tot felul) ca sa lupta contra lor si sa predice ferirea de ele.

Omul putea cunoaste binele si raul si fara sa cada in pacat. Eu asa cred. Faptul ca abia dupa ce a calcat porunca, omul a inteles mai bine pacatul se datoreaza faptului ca acest lucru i'a grabit cunoasterea, care ar fi venit la vremea potrivita.

[COLOR=darkred]Daca omul nu ar fi putut cunoaste binele si raul, fara a cadea mai intai in pacat, aceasta l'ar face pe Dumnezeu nedrept si constrangator la pacat, spre a putea ajunge la asemanarea cu Sine, adica la cunoasterea binelui si a raului, omul fiind nevoit sa treaca prin pacat !!![/COLOR]
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote