Subiect: Spovedania
View Single Post
  #8  
Vechi 15.01.2011, 21:32:47
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
E mai clar acum, nutucutu?
Ortodocsii spovedesc doar pacatele repetate, cum subliniaza si Cristian, precum si cele uitate sau facute dupa ultima spovedanie.
De aceea e indicat sa urmam ceea ce ne cere Biserica careia ii apartinem.
Domnul Dragomir se referea la spovedaniile invalide, adica atunci cand cel ce se spovedeste omite unul sau mai multe pacate de moarte cu buna stiinta, din rusine sau mai stiu eu ce motiv. Atunci trebuie repetata spovedania cu toate pacatele spuse atunci, plus cel ascuns, plus cel de de a fi ascuns un pacat, plus, eventual, de impartasire cu nevrednicie. Situatia este alta cand pur si simplu ai uitat un pacat. Sau nu ai stiut ca un anumit lucru e pacat.


Cat despre fata care s-a sinucis dupa spovedanie, parerea mea este ca nu din cauza spovedaniei, sau a ce i-a spus preotul, s-a sinucis. Poate din slabiciune de moment, poate din lipsa de credinta, si poate ca da, lipsa de tact din partea preotului sa fi intarit starea de slabiciune sau necredinta.
__________________
„Mare ești tu, Doamne, și preavrednic de laudă (…) Căci pentru tine ne‑ai creat și neliniștită este inima noastră până sa-si afle odihna in tine.” (Sfântul Augustin).
Reply With Quote