View Single Post
  #9  
Vechi 23.04.2010, 11:01:54
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul

Insa am o mare apreciere pentru Luther ca, desi impotriva lui era gigantica BC si cautau sa-l omoare la un moment dat, el totusi a rezistat doar cu ajutorul lui Dumnezeu, si chiar a izbandit. Si asta se numeste credinta.

Dorina, vrei sa spui ca Luther, cu ajutorul lui Dumnezeu a reusit sa mai fragmenteze crestinismul? Fiindca dupa el au fost altii, si altii, si altii, pana am ajuns astazi la sutele de secte...

Sigur, parerea mea este ca, sa nu fi fost Luther personal, ar fi fost altii care sa se desprinda. Si nu neaparat din cauza indulgentelor sau a mai stiu eu ce, ci din cauza climatului cultural, alfabetizarii, tiparirii usoare a cartilor, etc, etc, etc.

Parerea mea este ca morala din povestea cu Luther este ca, daca nu iti place ceva in biserica, ideea nu este sa te desprinzi si sa iti faci tu biserica ta pe placul tau, sau dupa cum crezi tu ca ar trebui sa fie biserica lui Dumnezeu (cum fac astazi stilistii, de exemplu), ci sa ramai in Biserica, sa te rogi, si sa te increzi total in cuvintele lui Hristos care spune ca pe Biserica Lui portile iadului nu o vor birui in veci. Sigur, Biserica poate fi in eroare, dar pana la urma mantuire nu gasesti decat in Biserica. Pur si simplu nu este alta alternativa.
__________________
„Mare ești tu, Doamne, și preavrednic de laudă (…) Căci pentru tine ne‑ai creat și neliniștită este inima noastră până sa-si afle odihna in tine.” (Sfântul Augustin).
Reply With Quote