View Single Post
  #12  
Vechi 19.12.2011, 14:20:56
CelMandru's Avatar
CelMandru CelMandru is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.04.2011
Locație: București
Religia: Ortodox
Mesaje: 188
Implicit iertare

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
Cum putem să evităm aceasta și să trăim adevărata bucurie, cea duhovnicească? Care este rânduiala pe care o aveți sau o recomandați în ziua de Ajun și în zilele Praznicului?
Iertare, fraților! Permiteți-mi și mie păcătosului să spun două cuvinte. Nadăjduiesc că poate cineva poate trage un mic folos, deși mă strânge mândria de gât ca o menghină stricată, și trebuie să fiu cu băgare de seamă să nu vă smintesc.

Cum să trăim adevărata bucurie? Bună întrebare. Grea întrebare... Sau e ușoară? Eu unul evit să spun dacă e ușoară sau grea, dar adevărata bucurie știti care este?

După capul meu îngust, și îngreuiat de fumuri și mândrie, cred cu o tărie care nu mi-o însușesc, pentru că nu pot nici măcar rațional, vâzându-mi slăbiciunea și urâțenia sufletească, că adevărata bucurie este când faci altuia o bucurie. Ați observat probabil că atunci când îți satisfaci propriile pofte, plăceri, dorințe este plăcut pe moment, dar tot acest pseudo sentiment dispare relativ rapid, în funcție de cât de învârtoșată ne este inima. Cu cât este mai încleiată și acoperită de smoala drăcească a rațiunii și mândriei, cu atât ne desfătăm mintea și trupul în niște iluzii, amăgiri.

Dar de voim să simțim măcar un gram de bucurie adevărată, un strop dumnezeiesc, trebuie "doar" să dăruim. Doar-ul ăsta ne intrigă pe mulți. E un bolovan prea mare pe care nu vrem să-l dăm la o parte. Ne strivește inima, și nici nu ne dăm seama.

Ce să dăruim? Iubire fraților! Iubire. Asta e toata cheia.

Iubire înseamnă să înveselești un om trist, să ajuți unul neputincios, să dai unuia care n-are, să ai grijă de unul singur, să te pui în slujba ceiluilalt... Dacă nu pare ceva care să te satisfacă, e pentru că nu ai încercat, e pentru că ești ispitit de diavolul lenei și al indiferenței, e pentru că nu dorești să te mântuiești. Dorești? Păi, pune mâna și fă-o, și o să vezi ce înseamnă bucurie duhovnicească.

Și dacă tot nu ți-e la îndemână să faci lucrurile astea, mai ai ceva. Ceva cu care Îl poți bucura pe Dumnezeu, și pe Maica Lui. Se numește Sfânta Rugăciune. Dar Sfântă. Dumnezeiască. Închipuie-ți omule, că totul în jurul tău dispare, și ești doar tu singur în fața Judecătorului Hristos, care-și pleacă dumnezeiasca privire către tine, păcătosul, căci mila Lui este de un neînchipuit infinit de ori mai mare decât mica ta simțire izvorâtă dintr-o inimă învârtoșată, adu-ți aminte. Și de vei crede că totul este posibil la El, ai să vezi ce înseamnă bucurie.

Iată ce dumnezeiesc grăiește Sfântul Ioan de Kronstadt:

"Când te rogi Domnului caută cu ochii cei lăuntrici înăuntrul tău, asupra sufletului tău; Domnul este acolo, în gândurile tale și în mișcările inimii tale, la fel ca în afara ta și peste tot locul. Aproape de tine este El, îngura Ta și în inima Ta, nu doar în ceruri sau în adânc.

Inima noastră moare în fiecare zi de moartea duhovnicească. Rugăciunea fierbinte cu lacrimi este învierea ei, începătură a răsuflării ei. Dacă omul nu se roagă în fiecare zi cu căldură duhovnicească, el moare duhovniceste grabnic.

Când te va acoperi pe tine, ticălosul, întunericul – îndoiala, trândăvia, deznădejdea, tulburarea – cheamă cu toata inima preadulcele nume al lui Iisus Hristos. În el vei afla toate: și lumină, și întărire, și nădejde, șimângâiere, și liniște; vei afla însăși bogăția, milostivirea, îndurarea – toate acestea le vei afla într-un singur nume, cuprinse ca într-o bogată vistierie."
__________________
"A fost întrebat avva Ammona ce este calea cea strâmtă și îngustă, și a zis: calea strâmtă și îngustă înseamnă a-ți struni gândurile, și a-ți nimici voia ta, de dragul lui Dumnezeu. Asta înseamnă „iată noi am lăsat toate și ți-am urmat Ție“ (Matei, XIX, 27.)." (Despre avva Ammona, Patericul Egiptean)

Last edited by CelMandru; 19.12.2011 at 14:22:59.
Reply With Quote