View Single Post
  #67  
Vechi 10.12.2014, 12:11:21
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iustin10 Vezi mesajul
Adica acolo unde sunt implicate valorile unui om,psihologia sa le recunoasca , nu sa le considere ca probleme.
Sunt convins ca asa se si intampla cand pacientul sau psihologul au macar unul din ei credinta .
Psihologia nu oferă o morală alternativă la unul sau altele dintre sistemele morale (axiologie, valori). Psihologia nu este o filosofie morală distinctă, ci o știință pusă în slujba omului, asemenea altor științe. Cum este ea folosită de oameni, în numele căror valori sau credințe, pe mâna cui pică, a căror grupuri de interese - asta e deja o altă problemă. Valabilă și pentru matematică, fizică, biologie ori astronomie ș.a.m.d.
Scopul psihologiei, ca domeniu al cercetării vieții omenești, este: să cunoască psihicul omenesc (componentele, funcționarea, legile/principiile, limitele etc.) și personalitatea ca structură integrativă, să propună și să susțină căile de dezvoltare psiho-comportamentală sănătoasă, să intervină în direcția terapiei și/sau a optimizării activității umane, să participe la educație prin oferta de cunoștințe privind stadiile dezvoltării psihice, învățarea, creativitatea, relațiile inetrpersonale etc.
NU e nevoie să fii creștin pentru a fi psiholog bun. Un profesionist, indiferent de orientarea sa religioasă, va respecta întotdeauna sistemul de valori și credințe ale clienților săi. Noi nu schimbăm pe oameni cum vrem noi ci, atunci când oamenii solicită un anumit serviciu, îi ajutăm să își atingă scopurile spre care năzuiesc (să comunice, să coopereze, să învețe, să depășească anumite bariere, să se adapteze la medii pe care le percep dificile, să depășească o pierdere sau o situație care pare insurmontabilă etc.).
MAI MULT, atunci când clientul solicită ajutor pentru lucruri care încalcă legile țării sau drepturile omului sau când voiește să își facă rău, noi avem dreptul și datoria nu doar să nu îl ajutăm în direcția rea, ci să colaborăm cu alți oameni și alte instituții, inclusiv cu Poliția sau cu alte instituții ale statului, ori cu Biserica, ori cu alte organisme neguvernamentale/civile.
Avem o etică profesională pe care cred că Biserica o încuviințează deplin.

Nu știu de unde prejudecata că psihologul este în conflict cu valorile creștine (în general sau ale clientului). Ai lucrat tu cu un psiholog care ți-a încălcat credința?
Te-a forțat vreun psiholog, în cadrul unei relații profesionale, să renunți la valorile tale și să le îmbrățișezi pe ale lui?
Eu mă mir foarte, dacă aud că ai trăit o astfel de experiență.
Reply With Quote