Subiect: Spovedania
View Single Post
  #4  
Vechi 25.06.2011, 18:07:30
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
Īn prealabil postat de anisoara Vezi mesajul
In ultimii ani m-am apropiat mai mult de biserica dar acum desi e post (pe care il tin) si crestinii merg la spovedanie eu nu simt ca trebuie sa fac acest lucru.Mi se pare ca nu mai am pacate , ce sa spun ...?!
Sa merg cand voi simti aceasta nevoie interioara sau sa ma fortez si sa ajung la biserica la spovedanie ca toti bunii crestini?
Aceeasi problema si-o punea si un calugar incepator din Athos. I-a descoperit acest gand unui batran mai sporit care l-a atentionat asa:
- Nisipul, frate, nisipul! Si acela innegreste haina botezului. Era vorba, fireste, despre pacatele mici, finute, caci nu mai facea de mult pacate mari.

Pacate avem cu totii : cu vorba, cu fapta, cu gandul. Un indreptar de spovedanie ne poate ajuta sa ne amintim mai usor pacatele. Exista si indreptare de spovedanie pentru mireni, dar si pentru calugari. E bine sa le cercetam.

Cred ca e bine sa luptam cu asemenea ganduri. E suficient un singur gand viclean venit de la ispititor, pentru a cadea in mandrie. La duhovnic e bine sa mergem cat mai des, fireste, pregatiti sufleteste pentru spovedanie.
Reply With Quote