View Single Post
  #7  
Vechi 18.09.2012, 15:04:57
Gherardus Gherardus is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 27.03.2012
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Catolic
Mesaje: 23
Implicit Pace intre popoare!

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
Poate ar trebui sa stiti de o carte foarte interesanta a Sfantului " De ce papa si supusii lui s-au despartit de Biserica lui Hristos".
Sa stiti ca nu e posibil sa consideram ca ortodocsii si catolicii fac parte din aceeasi Biserica. Aceeasi Biserica inseamna aceeasi invatatura. Cele doua nu au aceeasi invatatura. Iar Hristos a spus "Cine nu este cu Mine este impotriva Mea". si "Nu toti cei care imi vor spune Doamne Doamne vor intra in Imparatia Cerurilor.
Stimate coleg,
1) Nu Papa a facut despartirea la 1054 (pe deasupra nici nu era prezent) ci politica bizantului din acea vreme care l-a acceptat pe Imparatul bizantului ca insusi conducatorul (protectorul) bisericii ortodoxe. Si deci prin aceasta Patriarhul Fotie ii era supus Imparatului! Pt ca pe vreamea aceea Imparatul decidea cine sa fie pe Tronul Patriarhal al Constantinopolei si cine nu... nu clerul superior vota.
De atunci i s-a dat portilor pe care intra preotul sau episcopul numele de "imparatesti" pt ca imparatul avea dreptul sa intre in altar si culmea bolta facuta de deasupra incat exact asa sa se potriveasca incat sa intre capul daca intra calare pe cal imparatul! Pe cal in biserica si altar! Blasfemie a mai fost!!! Unde ai vazut la Catolici o asemenea injosire a altarului?
La Catolici nu intra in altar imparatul ci Imparatul e Christos! Acolo in Sf. Tabernacol!!!
2) Pana in aceea vreme nimeni nu se chema Ortodox sau Catolic erau efectiv Crestini. si in greaca daca ne uitam la crez: catolica inseamna soborniceasca - unirversala biserica.
3) Asa ca totusi sa mai lasam din orgolii si sa ne alaturam sa fim iarasi una precum una am fost la inceput! Biserica Ortodoxa s-ar putea unii si fara sa schimbe nimic d.p.d.v. adminitrativ teritorial ci in efectiva intelegere, credinta si de dragul Pacii pt unitatea in Christos Domnul. Papa nu ar cere Bisericii Ortodoxe sa supuna si sa ii faca reverente ar fi bucuros chiar daca ar fi o biserica de sine statatoare autocefala asa precum e si acum. Nu i-ar schimba nici credinta si nici ritualurile sau ierurgiile.
Ar fi o biserica "sui iuris".

Cred ca m-am facut inteles.

Va multumesc. Doamne ajuta!
Reply With Quote