View Single Post
  #203  
Vechi 05.09.2013, 21:48:12
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit



POMENIREA MINUNII SFÂNTULUI ARHANGHEL MIHAIL ÎN COLOSE
6 septembrie

Astăzi, să oprim valurile grijilor lumești și să ne înălțăm mintea către cele cerești, văzând strălucind pe mai marele cetei Arhanghelului, pe slujitorul voilor dumnezeiești, cel ce cu sabia de foc a rugăciunii sale nimicește toate ispitele celui viclean, păzind netulburată oastea creștinească spre a aduce laudă neîncetată cu pace Ziditorului. Astăzi, sosit-a prăznuirea celui ce lucrează nevăzut minuni mari în popor, povățuind ceata creștinilor spre îngerescul zbor cu aripile rugăciunii. Astăzi, Sfântul Arhanghel Mihail întinde masă duhovnicească celor ce se nevoiesc să-i culeagă de pe pajiștea Duhului florile laudelor dumnezeiști. Astăzi, conducătorul cetelor îngerești înconjoară pământul cel ținut în legătura iubirii dumnezeiești și dă mână de ajutor celor ce se luptă duhovnicește cu vrăjmașii nevăzuți. Astăzi, bucuria îngerească răsună și pe pământ la prăznuirea mai marelui arhistrateg al oștilor cerești. Astăzi, se aud cântări dumnezeiești din înălțime, iar îngerul Domnului trimite pe raza rugăciunii darurile cerești celor ce cinstesc pomenirea lui cea purtătoare de lumină. Astăzi, să ne adunăm în Biserica Domnului ca într-o cămară îngerească și luând trâmbița Duhului să aducem cântare celui al cărui glas a oprit căderea îngerilor. Astăzi, să lepădăm și noi patimile cele stricătoare de suflet și să alergăm cu cuviință dumnezeiască către Biserica Sfântului Arhanghel Mihail, aducându-i jertfa rugăciunii împletită din gânduri smerite. O, Sfinte Arhanghele Mihaile, cel ce ești îmbrăcat în haina slavei dumnezeiești, arătându-te oglindă a Celui Ce Se îmbracă cu lumina, haina sufletului cea întunecată prin multe păcate o luminează cu razele rugăciunilor tale și povățuiește mintea mea la limanul mântuirii. Văzând focul râvnei cinstitului Arhip l-ai păzit pe el de uneltirile vrăjmașilor și ai păzit biserica lui Hristos de năvala apei. Cu ale tale rugăciuni păzește și inima mea de valurile gândurilor rele și stinge focul ispitelor cu ploaia laudelor dumnezeiești, ca să călătoresc pe marea vieții cu minte neudată de necredință. Grabnic apărător ești creștinilor evlavioși care te cinstesc pe tine și chiar și pe cei nevrednici și nepricepuți îi scoți din adâncul deznădăjduirii. Sfinte Arhanghele Mihaile, cel ce strălucești cu mintea ta luminată de raza Duhului, fiind icoană a frumuseții Preasfintei Treimi, lovit-ai piatra cu toiagul, oprind năvala apelor, deci cu atingerea razei Duhului Sfânt trezește și mintea mea ce zace în somnul patimilor, ca să înceteze năvala gândurilor rele. Prin rugăciunile tale ai făcut ca în biserica ta să răsară izvor de minuni, care veselește inimile credincioșilor. Lovind și inima mea împietrită cu toiagul rugăciunii tale fă să răsară izvor de cuvinte dumnezeiești ale Înțelepciunii Celei dintâi. Ca cel ce prin cuvânt ai oprit căderea îngerilor, prin cuvintele dumnezeieștii tale rugăciuni aduse la tronul Stăpânului, oprește alunecarea mea în groapa păcatelor. Minte dumnezeiască având și primind strălucirile Razei neapuse, zbori pe aripile rugăciunii și descoperi credincioșilor vrerile cele dumnezeiești. Deci, pe mine cel cu cuget stricat de patimi și cu minte întinată de noroiul răutății nu mă lipsi de rugăciunea ta. De aceea, ca unul ce nu știu a mă ruga, cer mijlocirea ta îngerească prin care să mă fac părtaș și eu, nevrednicul, milei dumnezeiești. Ca cel ce bucurie aduci cetelor îngerești la prăznuirea ta luminată, oprește întristarea inimii mele. Ca cel ce neîncetat zbori pe aripile laudelor dumnezeiești și duci Stăpânului rugăciunile zămislite din lacrimile celor aflați în nevoi, nu ne uita pe noi, cei loviți de multe necazuri pentru mulțimea fărădelegilor noastre. Ca cel ce auzi glasul Treimii Celei lăudate de nenumăratele glasuri îngerești și primești, după măsura îngăduinței Domnului, cunoașterea voilor dumnezeiești, miluiește-ne pe noi cei ce plecăm cu umilință genunchii gândului în cămara inimii. Cere stăruitor mila Celui Ce toate le împlinește, ca prin lucrările Sale neîncetate de înnoire a lumii, să descopere în inimile noastre voința Sa de mântuire și calea de dobândire a acesteia. Avându-te pe tine ocrotitor neîncetat și nădejde nebiruită de rugăciune bine primită la tronul Celui Preaînalt, aducem mulțumire Stăpânului Celui milostiv și iubitor de oameni: Doamne, Cel Ce toate le rânduiești spre mântuirea sufletelor noastre, slavă Ție !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote