Subiect: Spovedania
View Single Post
  #11  
Vechi 24.09.2008, 00:32:49
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Andrei, sa ma fereasca Dumnezeu de preoti, ca cei de care se vorbeste pe aici. Pana acum am intalnit numai preoti dedicati meseriei lor, fapt pentru care Ii multumesc: Slava Tie, Dumnezeul nostru, slava Tie!
In Romania mai sunt inca multi duhovnici buni.

Arlechino, am impresia ca esti foarte influentat de meseria ta si ai impresia ca preotii nu se descurca fara cunostinte de psihologie. Sa nu uitam ca psihologia e stiinta omeneasca, in vreme ce preotul prin harul primit, e ajutat de Duhul Sfant, pentru a ne sfatui cum e mai bine. Atunci cand ma duc si ma spovedesc, am nevoie de intelepciunea lui Dumnezeu, pentru a iesi din pacat, si nu de explicatiile psihologului, care sa ma ajute sa inteleg de ce fac anumit lucru, pe care acesta nici nu-l considera pacat, sa ajung sa-l accept si sa nu ma indrept niciodata, ci mai degraba sa ma afund in pacate si patimi, considerand ca e normal asa. Prefer severitatea preoteasca sau calugareasca, pentru a ma rusina de ceea ce fac si a alege calea pocaintei.
Sfatul meu: alta data alege un preot mai in varsta si cu experienta si uita, pe timpul spovedaniei, tot ce stii legat de psihologie, caci la spovedanie te duci ca la medic: tu esti bolnavul, iar preotul trebuie sa iti dea medicamentul (canonul) si iertarea pacatelor. Si o va face nu in baza diplomei, ci in baza harului pe care il are de la Dumnezeu.
Reply With Quote