Subiect: Comoara in cer
View Single Post
  #6  
Vechi 10.07.2011, 19:17:31
Scotland The Brave
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit ,,Nu te teme, turma mica, pentru ca Tatal vostru a binevoit sa va dea voua imparatia"

Mantuitorul ne-a prevenit cu privire la lacomia noastra nebuna dupa pacat: ,,Si ce ar folosi unui om sa castige toata lumea, daca si-ar pierde sufletul? Sau ce ar da un om in schimb pentru sufletul sau?"(Matei 16:27) si ne-a spus:,,Cautati mai intai imparatia Lui. Si toate acestea se vor adauga voua.Nu te teme, turma mica, pentru ca Tatal vostru a binevoit sa va dea voua imparatia.Vindeti averile voastre si dati milostenie; faceti-va pungi care nu se invechesc, comoara neimputinata in ceruri, unde fur nu se apropie, nici molie nu o strica.Caci unde este comoara voastra, acolo este inima voastra."(Luca 12:31-34).

Cei care isi pot lua Crucea in acest mod vor afla ce a vrut sa spuna Apostolul Pavel, in Epistola catre Romani: ,,Caci daca traim, pentru Domnul traim; si daca murim, pentru Domnul murim. Deci fie ca traim, fie ca murim, noi suntem ai Domnului"(Romani 14:8). Acestia sunt cei care ,,neprihaniti, fara plata, prin harul Sau, prin rascumpararea care este in Hristos Isus" (Romani 3:24) vor urma indemnul Apostolului care spune: ,,Urmati, dar, pilda lui Dumnezeu ca niste copii preaiubiti. Curvia sau orice alt fel de necuratie, sau lacomia de avere nici sa nu fie pomenite intre voi, asa cum se cuvine unor sfinti."(Efeseni 5:1,3).

Acestia sunt cei care vor umbla precum este scris in Cuvantul Domnului: ,,Odinioara erati intuneric; dar acum sunteti lumina in Domnul. Umblati deci ca niste copii ai luminii."(Efeseni 5:8) si tot ei sunt cei care vor vedea bogatia slavei tainei si anume ,,Hristos in voi, nadejdea slavei"(Coloseni 1:27).Crestini adevarati,nu doar de circumstanta sau accidental,sau cand ne mustra constiinta prea tare,acestia sunt cei care traiesc dar nu mai traiesc ei ci Mantuitorul in ei: ,,Am fost rastignit impreuna cu Hristos, si traiesc… dar nu mai traiesc eu, ci Hristos traieste in mine. Si viata, pe care o traiesc acum in trup, o traiesc in credinta in Fiul lui Dumnezeu care m-a iubit si S-a dat pe Sine insusi pentru mine."(Galateni 2:20)

Pentru cei dintre dvs care urmati acest drum,si sa dea Domnul sa fiti cat mai multi,vor urma clipe grele.Veti fi batjocoriti,judecati si urati de lumea asta pentru ca nu sunteti dupa chipul ei si a stapinului ei,tatal minciunii si al amagirii.Dar Mantuitorul stiind aceste lucruri ne-a spus: ,, Veniti la Mine, toti cei truditi si impovarati, si Eu va voi da odihna. Luati jugul Meu asupra voastra si invatati de la Mine, caci Eu sunt bland si smerit cu inima; si veti gasi odihna pentru sufletele voastre. Caci jugul Meu este bun, si sarcina Mea este usoara."(Matei 11:27-30).

Veti pasi insa pe acest drum,stiind ca sunteti o faptura noua in Hristos (II Corinteni 5:17) si pacatul,fie si al lacomiei, nu mai are putere asupra dvs, pentru ca sunteti sub har(Romani 6:14)iar Cel de Sus,chiar daca veti trece prin dureri, sau cum spunea psalmistul ,,prin valea umbrei mortii", va va da puterea sa indurati totul pana la capat precum au facut cei dinaintea dvs: ,,Aduceti-va aminte de mai marii vostri, care v-au vestit Cuvantul lui Dumnezeu; uitati-va cu bagare de seama la sfarsitul felului lor de vietuire si urmati-le credinta! Isus Hristos este acelasi ieri si azi si in veci!"(Evrei 13:7-8).

Asa sa va ajute Cel de Sus

Last edited by Scotland The Brave; 10.07.2011 at 21:37:27.
Reply With Quote