View Single Post
  #17  
Vechi 28.11.2012, 10:53:37
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
12. Ce este timpul? Precizați daca este posibil, definiții de dicționar ale timpului?
Raspunsul unor absolventi de teologie: Decât definițiile sterile de dicționar, cu mult mai ziditoare sunt cuvintele Sfinților (...)
Timpul este durata care corespunde desfasurarii unei actiuni, unui fenomen, unui eveniment (conf. DEX) , fiind mediul prin care Dumnezeu conduce creaturile spre odihna in eternitatea Sa (cf. Dumitru Staniloae, Dogatica vol1). Pentru Dumnezeu timpul este durata intre asteptarea Sa la poarta si fapta noastra de a o deschide:Iată, stau la ușă și bat; de va auzi cineva glasul Meu și va deschide ușa, voi intra la el și voi cina cu el și el cu Mine (Apocalipsa: 3:20), pentru noi este o gratie data pentru cainta si pentru speranta.

Acei absolventi de teologie (cum i-a prezentat neica_nimeni_altul) n-au stiut nici macar o definitie data timpului de Sfintii Parinti, citatul lor din Fericitul Augustin spunand ce nu este timpul. Sfantul Maxim Marturisitorul, „Ambigua”:"Timpul cand se opreste din miscare este eon si eonul cand masoara , este timp purtat de miscare. (...)Timpul, ca desfasurare a eonului, e scara intinsa de eternitatea lui Dumnezeu , pusa la dispozitia mea , dupa masura mea, printr-o lucrare a lui Dumnezeu la nivelul meu”.

Citat:
Ce este timpul propriu?
Citat:
Raspunsul unor absolventi de teologie: Acesta nu pare a fi o întrebare din domeniul teologiei dogmatice, sărim peste.
Timpul propriu (cheros) e miscarea persoanei dincolo de ea insasi, e timpul real, progresiv care inainteaza spre plenitudinea adevaratei eternitati, timpul sinergiei divino-umane. Timpul impropriu (cronos) sau al non-sensului e cel cazut din raza eternitatii, timpul lipsit de succesiunea cu un sens, e inaintarea persoanei in desertul propriu.
Citat:
13. Care este definiția timpului în fizică? De ce doar această definiție este potrivită pentru cosmologie (și cosmogonie)?
Citat:
Raspunsul unor absolventi de teologie : Nu înțelegem sensul acestei întrebări. Pentru ce cosmologie (și cosmogonie) este potrivită „doar această definiție a fizicii”? Întrucât ni se pare evident că nu poate fi vorba de cosmologia (și cosmogonia) bisericească, trecem mai departe.
In fizica timpul e o dimensiune a naturii ce poate fi vazuta ca o masura a schimbarii. Definitia e potrivita pentru cosmologia (cosmogonia) pentru ca aceasta implica un proces dinamic de aparitie, dezvoltare si prefacere.

__________________________________________________ ___________________________________
Tinand cont ca unii absolventi de teologie au preferat la multe intrebari sa-si arate impertinenta, in locul unui raspuns, cred ca oricine cu o minima cultura teologica si cultura generala ar fi luat mai mult decat ei la examenul asta. Si de nu mai tii minte exact experimentele lui Einstein, ce spunea el despre timpul propriu sau dilatarea temporala, tot puteai divaga si aluneca spre ceea ce stii tu, spre comprimarea si dilatarea timpului in functie de experienta prezentei lui Dumnezeu, scotand astfel un punctaj Geocentrismul nu poate fi folosit ca scuza pentru necunoastere, pentru ignoranta, deci chiar si un absolvent de teologie cu viziuni geocentrice ar fi putut raspunde la intrebarea 15 (de exemplu), precizand sistemul de referinta (modelul).

Ii recomand lui neica_nimeni_altul sa nu posteze din solidarietate cu acei anonimi ale caror raspunsuri le-a postat , nici sa recurga la atac la persoana, asa cum face de obicei, ci sa se abtina de la comentarii, daca nu are ceva de spus strict pe subiect. Daca subscrie pozitiei acelor anonimi, atunci nu mai trebuie sa dea vreun raspuns sau completare, tacerea sa e suficienta.

Last edited by ioanna; 28.11.2012 at 11:12:56.
Reply With Quote