View Single Post
  #3  
Vechi 16.11.2008, 11:06:18
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tigerAvalo9 Vezi mesajul
Buna seara.Am si eu o nelamurire.Am inteles ca Alin vine de la Alan ,cine stie ce inseamna Alan in limba din care vine?

La botez nu prea se mai practica punerea numelor de gheorghe ion,george ,dumitru,ilie si etc.Cineva mi-a zis ca e pacat sa pui nume la copii straine si nu nume care sa reprezinte ceva,un sfant sau sa fie romanesc.Si inca ceva,am vazut oameni botezati Jesus,Iisus, Isus etc.Este bine? Oare ce au in cap cei care isi boteaza numele asa? Cred ca le va aduce noroc? Aici putem sa vorbim despre nume.

Eu cred ca orice nume poate fi pus la om indiferent de tara.Voi ce credeti?Am mai auzit zvonuri cum ca daca le pui numele Constantin sau alt nume de sfant o sa ai numai bine in viata.Eu nu prea cred.
Nu te lua dupa toate superstitiile, pastreaza credinta curata nu o impovara cu fel si fel de nimicuri, Dumnezeu nu se ocupa cu chestii marunte
__________________
"Cine seamana in firea pamanteasca va secera din firea pamanteasca putrezirea dar cine seamana in Duhul va secera din Duhul Viata Vesnica"Galateni 6;8

Pacea lui Hristos, la care ați fost chemați, ca să alcătuiți un singur trup, să stăpânească în inimile voastre, și fiți recunoscători.(Coloseni 3:15)
Reply With Quote