Subiect: Sfanta Liturghie
View Single Post
  #49  
Vechi 29.08.2013, 17:28:59
cezar_ioan cezar_ioan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.11.2012
Locație: Benidorm, Hotel Bali
Mesaje: 1.946
Implicit

Aparițiile unor făpturi cerești (îngeri, demoni, sfinți, Maica Domnului) în două sau mai multe locuri deodată/simultaneitate pare a fi o extrapolare exagerată a omniprezenței și omnipotenței lui Dumnezeu.
Cei ce sar cu ușurătate peste delimitări, să-și amintească vechiul pericol (la originea căruia știm bine cine șade): de a pune în același plan pe Creator cu creatura.
Faptul că la Sfânta Liturghie, indiferent de lăcașul unde se oficiază Slujba, este prezent și lucrează Duhul Sfânt, respectiv Se jertfește Fiul lui Dumnezeu, nu implică deloc cu necesitate ca făpturile cerești să fie și ele prezente simultan în mai multe locuri. În schimb se poate gândi și crede, de ce nu, în treceri extrem de rapide dintr-un loc în altul. Viteză uluitoare, da. "Iute ca gândul", desigur. Simultaneitate, însă, nu. Concomitență și omniprezență, nu. Îngerii și sfinții nu sunt Dumnezeu.

Este, cred, o inerție a gândirii omenești, o tendință de generalizare necritică/pripită/slobodă/nestrunită
aceea de a atribui făpturilor (fie ele și cerești) însușirile Dumnezeirii - la omniprezență mă refer acum, în mod special.

Da, Duhul Sfânt, Mângâietorul se află peste tot: "Care pretutindenea ești", spunem la rugăciune.
Da, Hristos poate fi prezent simultan oriunde voiește.
Da, Dumnezeu este pretutindeni, în stânga și în dreapta noastră, în sus și în jos, în jurul nostru și înlăuntrul nostru. Trăim în Dumnezeu, respirăm în Dumnezeu, călcăm în Dumnezeu, mâncăm în Dumnezeu, Domnul este pretutindeni. Dumnezeu este aici de față, acum. Duh este Domnul și e veșnic Viu și nu e loc unde El să nu fie de față. (Altminteri ar însemna că El S-a retras din creație, din istoria lumii și stă orgolios în turnul de fildeș, depărtat în ceruri, cum cred unii...)
Că noi nu Îl vedem, nu Îl pipăim, nu Îl simțim și nici măcar nu Îl cugetăm ca fiind peste tot, asta e altă treabă. Nu El poartă răspunderea acestei împietriri și ne-simțiri a noastre, ci noi, puțin-credincioșii și mult-păcătoșii.

Îngerii, însă, au locurile și lăcașurile lor. Sunt trimiși oriunde voiește Dumnezeu - ne învață Biserica prin Părinți. Pot trece și prin ziduri și prin foc și prin banchize de gheață și prin pământ și prin soare.
Dar nu sunt în mai multe locuri deodată. Chiar de nouă ne-ar plăcea să fie.

Am sesizat, dacă nu cumva mă înșel foarte tare, o tendință insificient înfrânată în credincioșii care nu se îndoiesc de minuni: deși ei au trecut de etapa negării minunilor (înțelegînd că Dumnezeu dispune de legile lumii și că le suspendă oricînd voiește), acești credincioși plini de dorințe vii (așa încât ajung lesne, vai, la exaltare) pierd calea de mijloc, pierd calea împărătească și sar la extrema cealaltă, la fel de ne-reală care constă în aceea că văd minuni cam prea des, cam prea peste tot, cam ca unica formă de purtare de grijă a Tatălui nostru.
Or, să spunem lucrurilor pe nume: Dumnezeu își respectă creația și legile pe care El le-a pus în ea. Dumnezeu nu încalcă mereu, cu largheță, ca un copil zburdalnic (ori ca un stăpân tiranic, ca un Baal), legile naturale, legile cosmosului. Deși este Autorul și Proniatorul lor, Dumnezeu le respectă și foarte rar le încalcă - doar când socotește, cu Suprema Lui Înțelepciune Milostivă, că e necesar omului spre trezire, spre căință și spre pocăință întru mântuire.

Adoratorii de meserie, exaltații cu minuni în păr, au impresia că lumea și cosmosul nu se conduc, de fapt, după nici o lege stabilă sau, că faptul de a fi sub legile naturii e ceva neglijabil, deloc important pentru viețuire și mântuire. Doar minunea ar conta, chipurile, doar minunea e semnul credinței certe, dacă Dumnezeu nu face minuni la tot pasul, atunci, ne sugerează ei fie și involuntar, nu am mai avea dovezi în Atotprezența și Atotputernicia lui Dumnezeu.
Nu spun că ei susțin explicit acestea, însă le întrevăd atitudinea. O respiră prin toate ale lor, o fac să transpire și să fie detectabilă. O sugerează. Deși, din păcate, majoritatea nici măcar nu-și dau seama că așa fac. Neagă ceea ce în mod evident le aparține ca însușire și dispoziție.

Popor care cere mereu semne și minuni...
Popor care s-a îndepărtat cu inima (și cu mintea) de la disciplina elementară a viețuirii în Dumnezeu.
Popor care subzistă așteptînd să răsară din fiecare clipă și din fiecare piatră o minune. Sau un pui de drac - depinde pe care față, luminoasă ori întunecată, își face veacul exaltarea de fiece zi, exaltarea emoțională cosubstanțială cu toată rătăcirea.

Cum vom privi, creștini fiind, astfel de înclinații?
În ce mă privește le privesc cu teamă: astfel de duhuri sunt molipsitoare și larg cuprinzătoare, germinatoare foarte de varii închipuiri. Smintesc cu ușurință o lume întreagă, de li s-ar da voie. Nu e ușor credinciosului, dată fiind precara condiție a omului căzut, precum și universalitatea prostiei omenești (rod deasemenea al căderii) - nu e ușor, așadar, să se țină deoparte de influențe atât de perfide. Duhul întunericului are case vechi și multe în lutul omenesc....
Le privesc și cu silă. Ca pe tot ce miroase a șarpe, a minciună, a otravă mortală.
Le privesc și cu milă, ori mai bine zis îi privesc cu milă pe oamenii înșelați de ele (și pe mine însumi, când mă surprind păcălit de prostie, mândrie, pohte copilărești, gândirită nestăvilită), întrucât ce poate fi aici decât boală, boală și moarte, înfrângere a omului de către duhurile înșelătoare ale răutății...

Lumea în care trăim azi fierbe în febra miracolului și a exaltării. Cumințenia simplă și roditoare, cumințenia liniștii gândului, cumințenia păcii sufletești și lumina gândului ei limpede tinde să devină tot mai mult un fel de, vai, doar "Numele trandafirului"......

Last edited by cezar_ioan; 29.08.2013 at 17:52:40.
Reply With Quote