View Single Post
  #18  
Vechi 16.03.2010, 14:17:28
Antoni0's Avatar
Antoni0 Antoni0 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.09.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 693
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ai2 Vezi mesajul
Ce intelegi tu dintr-un film care spune ca intr-o anumita perioada crestini au comis niscaiva atrocitati inspirate de zeul iubirii! Nu a spus nimeni ca toti crestinii sunt rai. Nu trebuie sa generalizezi. Uita-te si aici pe forum sa vezi ca nu toti crestinii sunt la fel.
Si pana la urma mesajul filmului ar trebui inteles ca fiind impotriva unei mentalitati inguste de tip "patru picioare bine, doua picioare rau", nu impotriva tuturor crestinilor.
Ok, sa zicem ca nu a ajutat la nimic sa dezvolti arhitectura, astronomia, matematica, medicina si multe altele. Cum ajungi de la aceasta premisa la toturarea unei femei? Si eu cred ca voi gresiti dar nu v-as supune la asa atrocitaci.[/quote]


Lasand la o parte propaganda paganeasca (de exemplu' cum a fost omorata), "arhitectura, astronomia, matematica si multe altele", nu'ti ajuta la mantuire! Nu te mantuiesti cu matematica sau astronomia ci datorita lui Hristos, pe care ea nu a vrut sa'L accepte, preferand ignoranta si intunericul, asa cum faci si tu!

Citat:
Indiferent ce au facut unii sfinti, exista multi altii care si-au castigat sfintenia omorand in stanga si in dreapta. Crestinii au facut greseli pe care ar trebui sa vi le asumati asa cum a inceput sa faca si biserica catolica. Ignorand dovezile acestea nu dispar, ci se intorc impotriva voastra.
Din punctul tau de vedere, daramarea templelor paganesti este ceva fanatic. Din punctul meu, este ceva normal, vazand ca

Toti dumnezeii neamurilor sunt idoli. (Psalm 95,5)
Reply With Quote