View Single Post
  #5  
Vechi 27.04.2011, 13:20:04
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

In biserica ortodoxa sunt multe practici ingaduite sau culmea , recomandate, de catre preotii insasi , care nu au nici o legatura cu credinta sau care chiar sunt contrare bunei rinduieli si practicii ortodoxe aratate suficient de mult si de explicit de parintii bisericii .
Durerea mare este ca si preotii ca si medicii si ca si inginerii mai ales nu reusesc sa termine toti facultatile cu note exceptionale dovedind astfel rivna lor sporita pe perioada studiilor si uneori durerea se adinceste in cazul in care nici duhovnici inbunatatiti nu au avut cu totii .
Cita drama , si asta vedem cu totii in massmedia vizuala, este atunci cind apuci pe mina unui medic care a terminat facultatea cu media 7,50 sau 8.00 sau doamne fereste si mai mica . Dar ce drama este cind viata duhovniceasca este condusa de un putinpreiceput parinte , absolvent si el de teologie dupa puteri.
Aceasta este realitatea din bisericile noastre .
Mai se vorbea acum un an despre practica de a ne inchina la icoanele de la catapeteasma sau cine stie de pe unde ne mai vine (sfintii din pictura rupestra) la sfirsitul liturghiei . Un alt paradox al practicilor populare din bisericile de mir romanesti.
Pai daca la sfirsitul liturghiei cintam cu totii in cor , adica marturisim cu totii, ca : ,,... am vazut lumina cea adevarata , am primit duhul cel ceresc , am aflat credinta cea adevarata , nedespartitei treimi inchinindu-ne ca aceasta ne-a mintuit pre noi ..." si daca noi ne-am impartasit cu totii participanti la liturghie cel putin in duh , se pune intrebarea, dupa care logica , dorinta , dragoste inteleapta (ca si cind dragostea desvoltata in timpul liturghiei ar fi fost mincinoasa !!) si buna rinduiala a savirsirii slujbelor se justifica sa devenim itineranti prin biserica si sa deranjam bunarinduiala la sfirsitul liturghiei? Liturghia este terminata cind ultimul enorias a fost uns cu ulei sfintit.

La fel sta problema si cu sarutatul icoanelor dupa impartasanie .
Nu discutam aici cite feluri de sfintenie exista in biserica deoarece este un subiect f. subtire la gindire, la intelegere si necesita un minim de cunostinte sau de credinta adevarata pt. a fi inteles dar stabilim apriori ca trupul si singele lui Hristos este cu adevarat cel mai important lucru din ortodoxie, cel mai sfint , ca sa spunem asa.
Atit de sfint si cu atita grija sporita se manevreaza incit dupa primirea sfintelor taine, cu mare grija (asa ar trebui si nu doar ca un gest teatral !) esti sters la gura pt. ca sa nu ramina particele f. mici pe buze si astfel sa fie depuse pe undeva accidental, fie chiar si pe icoane , si mai ales din indiferenta ! De aceea suntem stersi la gura , ca altminteri ne-ar pune popii sa trecem si sa sarutam icoanele ca astfel stergindu-ne de ele buzele sa intram in ,,buna rinduiala". Dar nici pe departe nu este ingaduit asa ceva .
Si la urma urmei , asa cum s-a amintit si mai sus corect, daca eu sunt una cu Hristos , eu in el si el in mine , care este rostul fatarnic (caci se vede ca nici macar nu ma intereseaza sa constientizez) sa ma umplu de ,,evlavie necorespunzatoare" si sa incep sa mai sarut la icoane chiar daca preotul ma atentioneaza si ma indeamna el cu ,,autoritate" sa le sarut !

Daca un medic, de exemplu , poate face rau de 7 ori pacientilor ca nu a studiat cu atentie cartea sa si ca nu s-a pregatit cu atentie in timpul studiilor , apai este cazul sa stim si sa observam ca un preot nepregatit corespunzator poate face rau de 70 de ori cite 7 daca pe timpul studiilor, din dragoste pt Hristos, nu a invatat cum trebuie !. Si daca medicul nu ne mintuieste cu lucrarea sa (nici macar un psiholog cu pretentii neverosimile sau ifose neostoite) apoi cu preotul este si mai delicat deoarece se zice ca el ne invata sa ne mintuim . Desigur daca chiar stie sa faca aceasta si este patruns de jertfa slujbei sale .

In concluzie , dupa ce ne-am impartasit , cel putin o zi nu ne atingem cu buzele de nimic altceva decit de ceea ce inghitim . Exceptie face lingura, furculita si paharul pt. apa.

Ori de cite ori avem neclaritati despre cum sa vietuim in orice imprejurare a vietii cel maimbine si mai bine este sa cercetam minastirile si duhovnicii mari deoarece acolo in mod sigur exista invataturile drepte pt. vietuirea in Hristos !
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .
Reply With Quote