View Single Post
  #12  
Vechi 20.04.2012, 09:56:05
horatiu.miron's Avatar
horatiu.miron horatiu.miron is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2010
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 816
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Cristos a înviat!Acest topic nu este despre anti-islamism (Doamne, ferește!), ci despre ateism.
N-ai inteles nimic, stai jos, nota 2.

Citat:
În prealabil postat de bluester Vezi mesajul
Nu cred ca este o chestiune legata de numere si influente ... cautati pe google (chair si pe youtube) : " ateism " , si veti vedea ca toate subiectele de discutie se indreapta catre : Iisus Hristos , Sfanta Fecioara Maria , Sfinti , Biserica , Sfanta Euharistie etc... si nicidecum spre Mahomed , Budha , Confucius , zeii indieni etc.
YouTube este cea mai mare platforma video online, care se bucura de o popularitate extraordinara in societatile de tip occidental, adanc influentate de o mie si ceva de ani de crestinism. E normal ca majoritatea continutului video produs de atei sa contina mesaje anti-crestine. Plus ca in tarile arabe, de exemplu, unde teocratia e in floare si unde se practica cenzura internetului si a liberei exprimari la scara nationala e, de multe ori, o crima sa vorbesti in fata unui webcam.

Pe mine ma deranjeaza Islamul, insa deocamdata Islamul nu imi baga mana in buzunar cu forta, ca sa construiasca catedrale monstruoase, adevarate monumente ale prostului gust. Daca m-as apuca sa pun filme pe internet in care sa vorbesc impotriva religiei, cam care crezi c-ar fi proportia intre critica islamului si critica crestinismului?

In consecinta, este exact o chestiune legata de numere si de influenta. Am omis insa sa spun ca este si o chestiune ce tine de contextul in care se afla persoanele care aduc critici religiei.

Citat:
În prealabil postat de Heurtebise Vezi mesajul
Exact la asta m-am referit pentru ca am auzit recent de o iesire in strada a ateilor (miscarea a fost condusa de prof. univ. Richard Dawkins), in Washington, si toata ura era indreptata impotriva crestinatatii desi in SUA coexista mai multe religii.
Tocmai pentru ca in state influenta dreptei religioase e la cote ridicole. Cum sa protesteze impotriva zeitatilor hinduse, cand crestinismul neo-protestant isi baga mana in politica, in economie, in felul in care americanii de rand isi traiesc viata?
__________________
Quidquid latine dictum sit, altum sonatur.

User vechi: hmiron.
User si mai vechi: scrabble.
Reply With Quote