View Single Post
  #75  
Vechi 21.02.2013, 00:32:36
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit manastiri 2010,continuare

MANASTIREA CALDARUSANI

Desi erau doua manastiri programate Sitaru si Caldarusani nu mai era timp pentru ambele ,asa ca am mers la aceasta manastire pe care eu nu am vazut-o ,,manastirea Sitari fiind vizitata cu alt grup in alt an cind am si avut cazarea asigurata aicea.
Manastirea este din secolul 16,ctitorita de voievodul MATEI BASARAB.,care ridica linga un schit de lemn in anul 1637 ,aceasta manastire in legendarii codrii Vlasiei,linga lacul Caldarusani,pe care din pacate nu l-am vazut!De-a lungul istoriei manastirea a fost un important centru spiritual al Tarii Romanesti.unde diferite personalitati si-au adus obolul de contributie la refacerea si completarea constructiilor de aici.Muzeul contine picture de mare valoare ,dar noi nu l-am vazut pentru ca am ajuns pe vremea vecerniei ,cind calugarii erau la slujba de seara.Strabatem o alee lunga printer copaci si intram intr-o curte spatioasa care are in centrul ei manastirea.Intram si ne inchinam la moastele Sfintului GRIGORE DASCALUL apoi in fatza la icoana facatoare de minuni a Maicii Domnului,stam putin sa ascultam slujba,apoi iesim ,beau apa de la cismeaua aflata in curte si intram si la pangar unde imi cumpar icoana SF.GRIGORE DASCALUL.Din pacate trebuie sa plecam mai departe ,cazarea noastra fiind la Ploiesti ,iar pina acolo mai aveam de vizitat manastirea TIGANSTI ,unde iar ajungem cam pe intuneric ,nu stam mult,ne inchinam la icoana Maicii Domnului de aicea,facatoare de minuni,apoi intram si la pangarul construit in afara manastirii si a curtii .Eu imi iau apa de la fintina din curte care este rece si foarte buna.Aici exista si ateliere de croitorie,dar maica era plecata ,cea care avea cheile ..sau poate ca ora cam nepotrivita sa fie de vina.Ajungem la Ploiesti la o locatie pensiune unde si mincam seara,luam o cina calda.A doua zi participam la Sfinta Liturghie la o manastire draga mie la care ajung a treia oara,MANASTIREA GHIGHIU.Participam la o slujba frumoasa,ne inchinam la icoana Maicii Domnului de la aceasta memorabila manastire,ne luam apa de la izvorul vindicator,apoi spre sfirsitul alujbei ies si eu spre a nu pierde pangarul ,de unde imi cumpar icoana Maicii Domnului de la Ghighiu,adusa pe vremuri sin Siria.
Strabatem Valea Prahovei ,unde ne oprim la SINAIA ,cam o ora pentru a lua masa.Toti aproape merg la un restaurant aflat cumva pe centura ,unde autocarul poate opri si are voie sa stationeze.Eu o iau pe o carare care urca printr-o padurice spre drumul central din Sinaia unde nimeresc la un restaurant care are si o cofetarie foarte faina!Asa ca am servit mincare de post,apoi am gasit si prajituri de post.Din pacate nimeni nu a fost doritor sa urce cu mine ci toti au plecat in grup spre acelasi local unde au trebuit sa astepte foarte mult comenzile fiind numeroase.Apoi era mai frumos localul de pe centru de pe strada pricipala !A trebuit sa mai asteptam dupa majoritate inca jumatte de ora desi locatia lor de luat masa era mai aproape decit a mea.In sfirsit plecam si ne oprim pe inserate la manastirea CARAIMAN ,la ceas de apus de soare ,unde tocmai la acea ora se desfasura un Sfint Maslu ,la care particip partial;suntem anuntati de preot ca vom sta la vecernie.lucru care m-a incintat de-a dreptul caci in acest fel aveam posibilitatea sa ma inchin si sa ma rog in agheasmatarul aflat sub acel memorabil brad ,sa-mi iau agheasma,sa fac pomelnic,sa mai filmez un pic,nu prea mult caci filmarea am facut-o altadata,eu fiind a treia oara in acest sfint loc de unde admir un minunat peisaj al muntilor Bucegi.Intr-ucit grupul nostru a fost cu parintele in cladirea unde sta si primea pelerinii parintele Gherontie,mi-a parut rau ca nu am stiut si nu am fost cu ei ; am incercat sa merg si eu ;spre norocul meu parintele nu plecase de acolo din camera de la intrare,am obtinut o binecuvintare de la Sfintia Sa si i-am spus ca eu am dat pomelnicul asa cum scrie ,la manastirea din lemn.Mi-a spus ca am facut foarte bine si ca el pomeneste lumea nu 40 zile cum scriu ei ci 60 zile.Totusi am plecat la aghiasmatar unde am facut un mic pomelnic pentru familia mea pentru citeva rugaciuni ,mi-am spus pasul si am daruit parintelui o iconita cu crucea de la Manastirea Dervent,spunindu-I ca eu sunt cu grupul din Arad si ca venim din Dobrogea.
Plecam de la manastire dupa vecernie cind soarele imfasura muntii Bucegiin tr-o stralucitoare diadema.Rog pe cineva sa imi faca o poza in acest minunat apus de soare si apoi plecam prin statiune pina la autocar parcat la iesirea din Busteni.Daca ar fi intrat pe straduta de liga vale avea voie sa parcheze,dar soferul a fst tentat de o parcare mare de pe marginea drumului de unde a fost apoi somat de polities a plece!Dar orice rau adduce si un bine,adica am avut ocazia sa parcurgem pe jos localitatea Busteni sis a admiram frumosii munti Bucegi in apus de soare sis a inspiram aerul proaspat de munte!Locatia de cazare este Poiana Brasov,unde ajungem cu ziua,si suntem cazati intr- o locatie frumoasa,unde a doua zi de dimineatza servim si o masa tip buffet,foarte buna.Plecam de aici admirind frumoasa poiana cu vile cam pustii ,avind ocazia sa admiram si scheii Brasovului de sus cit si un frumos parc la coborire.
Periplul nostru se incheie a doua zi cu vederea doar a unei singure manastiri in loc de trei trecute pe lista ,drumul spre casa fiind lung. Aceasta este
__________________
Reply With Quote