View Single Post
  #76  
Vechi 21.02.2013, 00:33:25
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit Manastirea bucium

MANASTIREA BUCIUM

Situata in judetul Brasov,comuna Sinca,este o manastire de calugari care dateaza din secolul 18,care a fost distrusa cu tunurile de generalul Bucow in anul 1761,la ordinele imparatesei Maria Teresa si reinfiintata in anul 1995 de familia SANDRU avind hramul Schimbarea la fatza.In manastirea veche din anul 1737 au ars si calugarii care se rugau aicea si care nu au vrut sa se lepede de ortodoxie.Ea a fost reinfiintata dupa viziunea unui om sarac,care a scapat viu in razboi caruia i- s-a aratat Maica Domnului spunindu-I ca are o misiune, aceea de a reinfiinta o manastire,pe care ulterior i-a aratat-o intr-o viziune. .Acolo familia intemeietoare a gasit vechiul loc de altar si vechea fundatie,ascultind indicatiile acelui batrin ,mos ILIE,apoi si izvorul acoperit de vremi cu apa vindecatore.Acest izvor care exista si astazi a aparut pe locul unde a fost omorit staretul manastirii vechi ,care a fugit din manastirea in flacari cu odoare de prt ale manastirii pe care le-a ascuns intr-o pestera.Urmarit fiind de soldatii lui Bucow,a fost omorit si pe locul acela a izvorit a doua zi un izvor vindecator,care redescoperit ,este si astazi tamaduitor.
Regina MARIA in anul 1928 a vrut sa construiasca aicea o manastire intregirea Neamului:,dar timpurile interbelice a impiedicat realizarea ei.
Intram intr-un spatiu amplu cu un drum in cerc pentru masini strajuit de spatiu verde si flori ;vedem in acest spatiu o manastire suava ,avind la coloanele de la intrare pe sfintii apostoli Petru si Pavel.Alaturi se afla si altarul de vara,iar in spatele manastirii trecem un podet peste o vale mica.Vizavi de manastire se afla staretia,cladirea cu pangarul si chili,precum si o fintina cu apa limpede rece si foarte buna .Intram si ne inchinam in manastire,apoi un preot face o slujba pentru noi ,dam pomelnice in acest los sfint,udat cu single calugarilor martiri,apoi plecam la fintina si la pangar care din pacate este inchis.Plecam de la acesta manastire suava si zvelta numita si PACEA LUMII ,aflata in coasta padurii si intr-un loc plin de liniste.Nu mai mergem la celelte doua manastiri ,Dejani si Berivoii Mari ,aflate tot in tara Fagarasului ,aproape unde de alta ,pentru ca drumul spre casa este lung.Totusi am ajuns devreme pentru ziua de vare,la ora opt seara,dar am fi putut ajunge si la ora 22 si sa le vedem sip e celeallate.Probabil ca soferul trebuia sa ajunga cu autocarul la Arad si asta o fi fost intelegerea.
Manastirile rupestre ,manastirea Robaia si manastirea Bucium si-au pus amprenta lor de liniste ,ca si manastirea Caraiman si Ghighiu in sufltul meu.
Dau slava lui Dumnezeu pentru acest pelerinaj care mi-a permis sa vad manastiri deosebite si sa revad altele deosebite pe care le-am vazut si in alte dati.
__________________
Reply With Quote