Subiect: Candela
View Single Post
  #5  
Vechi 06.02.2009, 23:51:31
anne's Avatar
anne anne is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 148
Implicit Aprinde , Doamne, dragostea in inima mea...

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Excelenta si asta initiativa, cu un topic minunat si cu mult folos. Deci "Untul de lemn", pentru sfintele candele , este grasime din masline ordonata de Dumnezeu in vechiul asezamant : " Ca sa-ti aduca oloi curat din masline virgine ( din care nu s-a scos frunza ) spre luminarea pentru candele , sa arda neancetat"
Domnul a primit bine pe fecioarele , care au avut untdelemn in candele. Deci, e bine ca crestinii sa aduca untdelemn la biserica, ca sa arda in candele .Untul de lemn ce se stoarce din masline e materia de luminat cea mai potrivita , un articol de hrana si vindecare. In Testamentul Nou , candela este simbolul bunurilor celor mai înalte, binecuvantarea lui Dumnezeu, pacea, puterea, taria, intelepciunea adevarata si focul iubirii. Ca vindecare il aflam la Samarineanul milostiv, unde ranile celui cazut intre tâlhari, se vindeca cu unt de lemn.
Citat:
În prealabil postat de icamilin Vezi mesajul
[SIZE=3][COLOR=#000000][SIZE=4]Casa crestinului - Candela[/SIZE][/COLOR][/SIZE] [SIZE=3][COLOR=#000000]În coltisorul de rugãciune trebuie sã avem neapãrat o candelã. Se va folosi candela cu ulei si fitil. Nu este potrivit sã se foloseascã beculete, pentru cã adevãrata candelã, ca si lumânarea, trebuie sã foloseascã spre ardere ulei curat sau cearã curatã. Beculetul este de frumusete. Candela nu este pentru frumusete, ci pentru lucrare. Candela este lumina de veghe, de priveghere, pe care ar trebui sã o tinem tot timpul aprinsã în casã. Vã amintiti pilda fecioarelor din Evanghelie, care asteptau pe Mântuitorul cu candelele aprinse. Cele care nu au avut suficient undelemn pentru a arde continuu candelele au pierdut venirea Mântuitorului. Arderea continuã a candelei este rãspunsul crestinului la îndemnul Mântuitorului: “Privegheati cã nu stiti ziua, nici ceasul când vine Fiul Omului.” (Matei 25, 13). Cum spuneam, crestinul aprinde lumânarea sau candela ori de câte ori vine în fata lui Dumnezeu, ori de câte ori, în vreun fel anume, merge sã se întâlneascã cu Dumnezeu. Candela aprinsã este semn al nãdejdii pe care noi ne-o punem în Dumnezeu ca El sã fie ocrotitor al casei noastre. Cine nu poate pãstra candela mereu aprinsã, este bine sã o aprindã seara, sau ori de câte ori se roagã. De asemenea ardem candela în zilele de sãrbãtoare, începând cu seara din ajunul zilei respective. [/COLOR][/SIZE]
[SIZE=3][COLOR=#000000]Bãtrânii, mai ales, tin candelele aprinse pentru ca nu cumva sã le vinã ceasul sfârsitului pe neasteptate si sã moarã fãrã luminã, sã meargã la Hristos fãrã luminã. Lumina este semn al alegerii noastre pentru Dumnezeu, si pentru Împãrãtia luminii. Alegem lumina, pentru cã lumina este semnul cã vrem sã ajungem la Dumnezeu. [/COLOR][/SIZE]
[SIZE=3][COLOR=#000000]Existã candele la magazinele de obiecte bisericesti, la biserici si la mãnãstiri. O candelã este compusã dintr-un suport, de obicei metalic, în care se aseazã un pahar special de candelã si o plutã specialã sau un alt suport, cu fitil de suport sau vatã. La caz de nevoie, se poate improviza o candelã foarte usor într-un pahar sau orice alt vas mic. Este bine totusi, sã ne îngrijim de o candelã frumoasã, care sã fie si podoabã de pret în casa noastrã. Se mai obisnuieste o candelã în bucãtãrie, acolo unde gospodina îsi petrece foarte mult timp si chiar familia întreagã. Este foarte frumoasã si dragã aceastã însotire a luminii candelei în jurul nostru. Ea ne pãstreazã sau ne duce gândul la Dumnezeu si ne aduce aminte de rugãciune. Doamne ajuta![/COLOR][/SIZE]
[SIZE=4] "Aprinde, Doamne, dragostea in inima mea si arde spinii tuturor pacatelor mele"...asa m-a invatat o maicuta sa ma rog...in timp ce aprind candela. Imi place atat de mult rugaciunea aceasta...M-am gandit ca e bine sa o stiti si voi.Si daca altfel va rugati...postati aici, mi-ar placea sa aflu cat mai multe...o:-)[/SIZE]
Reply With Quote