View Single Post
  #7  
Vechi 04.11.2009, 17:20:19
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
1. Da, imi place mult semnificatia numelui ales de mine, ma reprezinta.
2. Dorina, ba da, Zaharia, Cristi si altii ca ei sunt f.severi si cam ataca la persoana.
Greseala lor este ca vor sa invete pe altii religia cu forta, cu modul dur, si mai ales asa cum li se pare lor ca trebuie sa fie.
Au o doza de exagerare, ca sa nu folosesc un termen mai dur.
Rugamintea mea repetata adresata lor este sa inteleaga ca nu toti suntem al fel. Ca nu toti putem sa primim si sa intelegem lucrurile la fel.
Suntem multi care avem nevoie sa intelegem "de ce-ul" ca sa intelegem si sa retinem. Nu putem pe de rost, ca papagalul ce a spus un parinte, sau sfant sau altcineva.
Nu poti sa bati un copil, si cu atat mai putin un adult ca sa invete ceva daca nu poate. Nu asta este modul potrivit.
Ei gandesc ca religia, credinta, este totul sau nimic. Ori esti ascetic si nu traiesti decat ca un calugar, sau mai rau, ori nu esti crestin deloc.
Nu exista cale de mijloc la ei.
Nu trebuie sa se supere si sa ne umileasca, sa ne batjocoreasca pentru asta.
Trebuie toleranta, intelegere.
Ei vin cu lectia, fara sa explice, fara spuna de ce e asa. Ma intreb cat au inteles ei de fapt.
Ei nu stiu sa treaca prin prisma lor?

Inca ceva - eu am inteles/vazut acest forum ca un loc de discutie si schimb de opinie, pe diverse teme, ganduri, idei.
Ma deranjeaza sa vad ca lumea vine numai cu citate, cu ideile altora. Dar ce simt/gandesc ei intr-o chestiune sau alta, asta este important.
Citatele si scrierile le putem citi singuri, la sursa.
Fiecare trebuie sa vina aici cu parerea sa proprie, cu intrebarile si dilemele sale.
În august anul trecut am intrat pe acest forum.Aveam sufletul răvășit de durere(prietenii știu de ce!!!) .Crezi că am fost primită cu flori? Nu draga mea surioară! Din contra.Dar nu am plecat nici nu m-am revoltat ci am învățat de la cei mai sporiți și am dat învățătură la problemele car mi s-au părut mie că le-am trăit și eu.
Dacă ai răbdare să citești postările din perioada de început a unor usseri ale căror postări ți se par habotnice vei avea surpriza să constați că sunt persoane care poartă povara unei sau mai multor suferințe.

Eu am o vârstă și este normal să gândesc și să trăiesc așa căci lui Dumnezeu trei lucruri îi sunt nesuferite"-omul tânăr și necredincios,-omul bogat și nemilostiv și omul bătrân și defrânat" rugându-mă mereu"păcatele tinereții și ale neștiințe mele nu le pomeni Doamne!!"

Admir mult faptul că dorești să cunoști ortodoxia.
La anii pe care îi numeri tu, eu nu mă gândeam decât cum să fac mai multe păcate (nici nu mă gândeam că sunt păcate),motiv pentru care te admir mult atât pe tine cât și pe alți tineri care câutați Calea cea dreptă și îngustă care duce la mântuire.