View Single Post
  #1  
Vechi 23.02.2013, 05:50:48
parinteleiacob parinteleiacob is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.12.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 5
Arrow Iisus Hristos, Profetul lui Allah ?

Doamne miluieste. O intiere sumara (si foarte documentata) despre asertiunile intemeietorului islamului:

http://www.hristosainviat.ro/2013/02...lui-allah.html

Extrase:

"Dumnezeu ne-a indus și ne-a ținut cu totul în eroare pe noi creștinii până în esența credinței și vieții noastre duhovnicești: moartea și Învierea Domnului nostru Iisus Hristos. Ca orice om normal, mirat de însăși ideea învierii din morți, conducătorul de trib din secolul al șaselea se decide că are o revelație: altcineva a murit pe cruce."

"Deci, iubiți credincioși, nu este nevoie să ne convertim la islam, ne spune Profetul lui Allah, nu-i așa ? Ei bine, nu. Absolut nimeni nu știe, nici dintre învățații creștini, nici dintre învățații islamici, la ce evanghelie se referea Profetul Mahomed și nici cine sunt cei despre care el spune că urmau Lui Iisus. Nici una din evangheliile cunoscute, fie ele și dintre cele gnostice cunoscute, nu sunt compatibile cu învățăturile din Coran și nici referințele din Coran nu fac apel la vreo evanghelie anume. Ulterior, învățații islamici neputând veni cu o Evanghelie a Lui Iisus în acord cu Coranul, nu au avut de ales decât să o declare pierdută. "

"Atracția magică a inițierilor, învățăturilor secrete și grupurilor conspirative este veche de când lumea. Domnul Dumnezeu și Mântuitorul nostru Iisus Hristos ne atrage atenția: „Deci arhiereul (Legii Vechi !) L-a întrebat pe Iisus despre ucenicii Lui și despre învățătura Lui. Iisus i-a răspuns: «Eu am vorbit pe față lumii. Eu am învățat întotdeauna în sinagogă și în templu, unde se adună toți iudeii și nimic nu am vorbit în ascuns. De ce Mă întrebi pe Mine ? Întreabă pe cei ce au auzit ce le-am vorbit. Iată aceștia știu ce am spus Eu.»” (Ioan XVIII, 19-20) "
Reply With Quote