View Single Post
  #3  
Vechi 11.12.2008, 07:57:50
Traditie1 Traditie1 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.752
Implicit

Credinta mea este ca materia nu este suportul vietii si deci orice problema medicala este doar o aparenta, dar pentru majoritatea, care cred ca trupul e într-adevar material, compus din atomi, celule etc, chiar apar probleme fiindca (,) credinta în structura materiala a trupului îi face sa creada ca fiinta lor e afectata atunci când apar probleme medicale si prin efectul placebo problemele chiar apar, fiindca omul este o structura psihica si convingerile sale devin realitate daca se refera la lucruri legate de fiinta lui intima (acelasi lucru se întâmpla si cu asa-zisii bolnavi psihic, care de fapt au probleme de perceptie a realitatii si care daca (,) cred ce le spun psihiatrii, ca au nu-stiu-ce dereglari, ei chiar devin bolnavi, practic psihiatrii îmbolnavesc oamenii).


Pprincipiul existentei nu este materia ci Dumnezeu, o Fiinta vie, rationala, care detine adevarata existenta iar noi avem o existenta creata, infinit inferioara adevaratei existente. Trupul omenesc nu e consitutit din materie, ci ca toate lucrurile pe care cercetatorii le vad prin microscop, le observa pirn reactii chimice etc sunt aparente create de Dumnezeu în constiintele umane, prin intermediul celor cinci simturi. Practic, senzatiile celor cinci simturi nu descriu realitati care ar exista într-o lume materiala ci sunt create (aceste senzatii) direct de Dumnezeu în constiintele noastre. Deci noi traim în Dumnezeu, nu într-o lume materiala, dar singurul lucru pe care îl percepem sunt aceste senzatii ale simturilor, prin care Dumnezeu simuleaza în constiinta noastra iluzia unei lumi materiale.

Si de aici decurge ca atunci când am o problema fizica (de pilda o lovitura) eu cred ca e doar o iluzie vizuala si tactila si astept sa treaca sau încerc sa-mi reglez sistemul de perceptii tactile în sensul de a simti/percepe placut zona respectiva din corpul meu.

Nu câstigi nimic daca crezi în ceea ce stiinta si medicii spun. Oamenii care asculta de medici sunt din ce-în-ce mai bolnavi fiindca e explicabil, daca tu crezi ca (,) corpul e material ajungi sa crezi si ca ai probleme si aceasta credinta deregleaza functionarea simturilor, a mintii.

Sanatatea vine din credinta în caracterul spiritual, nematerial al vietii, din alimentatia sanatoasa (veganism) si din viata traita dupa voia lui Dumnezeu (viata traita dupa voia proprie aduce dezechilibre emotionale, tulburari ale memoriei si evident pierderea mântuirii).


Ti-am scris aceste lucruri fiindca cred ca ele te pot ajuta sa depasesti aceste probleme pe care le-ai întâmpinat.
Reply With Quote