View Single Post
  #4  
Vechi 21.02.2009, 15:26:31
alx alx is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.01.2009
Mesaje: 221
Implicit

Sunt destule marturii de morti clinice, in care subiectul vedea ce se intampla in jur. Asta poate sustine ideea ca trecem in alta forma de existenta, dupa moartea fizica, dar nu ca exista un Creator. Apoi, daca exista un Creator, cum e acesta? Ne vrea oite?

Doream sa sintetizez explicatia stiintifica a acestor fenomene, cam subtirica momentan, dar consider ca in continuare, orice lucru inca neexplicat rational, lumea il duce spre misticism, si umple golul cu povesti. E dorinta de cunoastere, care e normala, dar sa nu te grabim sa tragem concluzii, sa umplem golurile cu imaginatia noastra, apoi sa punem titlul de Adevar.

Ca fapt divers, cei aflati in moarte clinica s-ar fi intalnit cu veghetori, dar nici unul nu era cu aripi, nu avea coada, nu erau draci sau mai stiu eu ce minune de speriat mintile slabe.
Daca aceste fenomene inca de-abia incep sa se explice, de persoane care sunt "potente", cum credeti ca un om simplu, ar putea sa traga o concluzie adevarata, rapid? Se intampla fenomene inca neexplicate, si apare un fenomen : e o tabara care cerceteaza, vrea sa fie cauza, etc, apoi e o tabara care spune : "gata", asa trebuie sa fie, si se comporta ca atare.
Realitatea ne arata ca, de cele mai multe ori, cei care nu s-au grabit sa traga concluzii, si au cautat in continuare explicatii, au fost castigati, si au aflat adevaratele cauze.

Sa vedem : o persoana vede fulgere (si nu stie acest fenomen). Se sperie, fuge, zice ca nu stiu ce zeu se razbuna, etc; practic, incearca sa gaseasca explicatie, dar din lipsa de probe practice, aceasta explicatie e inlocuita cu una imaginara. Alta persoana, incearca sa afle cauzele... mai tarziu afla, si isi explica fenomenul.

Daca lumea ar lua in continuare totul de buna, fara explicatii, si doar cu umplerea golurilor de informatie cu imaginatia, am fi inca salbatici, altii ar fi arsi pe rug, etc.
Reply With Quote