View Single Post
  #8  
Vechi 28.02.2010, 18:32:30
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Cand s-a mutat cu biserica parintele meu duhovnic, le-a spus fiilor sai duhovnicesti ca aceia care nu pot veni pana la dansul au binecuvantare sa isi aleaga alt duhovnic, iar cei care doresc sa il urmeze sunt asteptati acolo. Eu mi-am pastrat duhovnicul, desi ma duc la biserica aceea aproape numai cand ma spovedesc. In rest, merg la biserica de cartier. M-as duce eu mai des la biserica parintelui meu, dar sunt alte piedici....
In concluzie... nu face pacatul de a te spovedi la alt parinte, fara a avea binecuvantarea celuilalt, in cazul in care, cu adevarat, doresti sa-l schimbi. Dar stii cum e, nu da vrabia din mana pe cioara de pe grad! Incearca sa iti pastrezi duhovnicul, daca e bun, cu adevarat, chiar daca nu vei putea merge duminica de duminica la noua lui biserica! Sa te ajute Dumnezeu!


Edit: acum am vazut si raspunsul tau! Intr-adevar, si duhovnicul meu a dorit sa merg mai des la biserica lui, dar eu i-am spus, la spovedanie, de ce nu ii pot face pe plac... si sa stii ca nu aveam motive asa de intemeiate precum ale tale. Dar a inteles, nu s-a suparat pe mine ca nu pot merge mai des la biserica lui si se va ruga ca sa se remedieze situatia. Spune-i parintelui tau tot ce ne-ai spus noua in mesajul anterior si vei vedea ca totul va fi bine si va veti putea pastra si biserica de suflet, si duhovnicul. Este doar o ispita.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.

Last edited by glykys; 28.02.2010 at 18:42:18.
Reply With Quote