View Single Post
  #95  
Vechi 23.04.2021, 16:36:14
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.245
Implicit Partea II

Citat:
Tu trebuie sa dovedesti ca nu exista o astfel de incertitudine prin argumentele macroscopice....
Nu trebuie sa dovedesc nimic. Tu ar trebui sa intelegi ce afirm si pe ce ma bazez!

Citat:
5. De ce tu preferi calea asta obscura cand ai una directa? Pentru ca vrei sa iti ascunzi eroarea de logica si argumentare? 6. De ce refuzi observabilitatea macroscopica DIRECTA si preferi dudecerea indirecta eronata, care ascunde o eroare ?
Nu e nimic obscur la apa. Apa potabila ajunge in casele oamenilor de la turnuri de apa. Apa o vezi peste tot, vase, bazine, lacuri... ce e obscur aici? Nu vrei sa accepti! Eu accept orice argument real. Nu fug de Adevar, nu am nicio echipa platista ca sa vreau sa-mi absolutizez stiinta. Teoria PacMan3D-nD e doar o teorie pe care o sustin. Ti-am prezent si filmul lui Panzara. Poti crede macar ce vezi in film? Iar negi? Iar vi cu alte filme? Nu poti accepta linia albastra perfect dreapta a orizontului prinsa pe camera la minutul 1,52? Tu nu accepti nici un fel de argument! Nu accepti sa recunosti nici macar ceea ce vezi!


Citat:
7. Daca ar fi demonstratia ta valida si daca ai ar fi corecta, atunci ai putea sa o sustii cu tot felul de argumente, adica si observabilitatea directa.
Pai o sustin cu orice argument insa argumentul apa e necesar si SUFICIENT. Sunt multe argumente care confirma acelasi lucru inclusiv observabilitatea directa. Minutul 1,52 pe film!!!

Citat:
De fapt tot ce faci tu este sa repeti o poezie, o eroare de argumentare, pe care ai invatat-o pe de rost. Nu prea intelegi ca esti captiv unei erori de argumentare si unei sincope de logica si de asta o tii ca bizonul ca e cum zici tu. Pana acum esti un bizon care se lupta cu faptele, cu realitatea.
Nu mai trage concluzii pripite ca sa te dai mare ca ai stii tu ce fac eu. Defapt, de fapt... te pripesti! Nu eu gresesc ci tu esti de rea credinta in discutie, refractar, obedient, nu poti accepta niciun argument real!


Citat:
Si nu reusesti de fapt sa arati din toate unghiurile ca pamantul eplat.
Nu e nevoie de toate unghiurile ci apa plata si dambul de apa e strictul necesar si suficient! Poti privi si minutul 1,52 pe film insa devine redundant. Ce rost are sa tot demonstrezi cu mii de argumente evidenta care se pricepe simplu cu un singur argument: APA -plata?

Citat:
8. Ar trebui sa poti arata si prin observabilitate directa macroscopica faptul ca pamantul e plat - adica sa ai acces direct rectiliniu la orice puncte.
Nu e nevoie decat de Credinta! Cand o sa ai o sa vezi si o sa crezi!

Citat:
9. Verifica-ti formula aia ca are niste vectori pe acolo, are vin din forte/gravitatie. Mai citeste in manualul de fizica, formula ta nu e completa e imprecisa . Iar presiunea si suprafata presupun integrare pe suprafata, diferentiale, chestii de analiza matematica de a 11-a si a 12-a, iar la nivel macroscopic e cu totul alta discutie...
Nu te mai da mare. Afirmatiile mele si argumentul apa e indubitabil si coerent, corect, demonstrat, cinstit, curat, simplu, folosind cele mai simple cunostinte de mate-fizica! Nu poti sa-ti permiti sa-l ignori decat daca esti de rea credinta si ai un scop ascuns, viclean!

Citat:
10. De fapt tu nu poti "dovedi" ca pamantul e plat in toate dimensiunile.
Nu pamantul e plat ci apele care inconjura suprafata usacata continente-insule. Pamantul are 4 margini, sta pe intaritura pamantului fix, exista niste stalpi-munti piatra care il tin asa in sus. Acceptand teoria PacMan3D-nD iti poti face o idee, o imagine cam cum e pamantul-pamant aflat sub picioarele nostre si pe fundul marilor si oceanelor in care daca sapi in jos dai de minereuri si daca treci de intaritura pamantului incepi sa urci pana iesi iar la suprafata exact desupra cerului in apele de sus ce inconjura si acolo pamanturi-continente-insule. Asa ceva avem in realitate!

Citat:
Tot ce faci aici este sa repeti o fraza in care platismul local e platism general. Dar nu reusesti sa intelegi ce e cu informatia, cum se aduc dovezi, ce este observabilitatea.
Domnule platistm local e peste tot unde te duci cu vaporasul. Daca peste tot avem platism local si demonstrezi ca apa nu poate forma deal-damb de apa rezulta mate-fizic ca avem platism general al apei. Tu nu reusesti sa intelegi ceva atat de simplu si ai nevoie sa vezi ca sa crezi! Ti-am aratat filmul lui Panzara la minutul 1,52 si tot nu vrei sa crezi! E clar ca nu vrei sa accepti niciun argument ci tu esti convins ca pamantul e glob si asa vrei sa crezi pana o sa schimbe lumea minciuna asta si va fi acceptat adevarul la nivel general. Defapt tu te temi sa recunosti ce vezi, ce gandesti, ce intelegi, nu poti accepta o demonstratie simpla de gradinita folosind apa plata!

Citat:
Tu doar repeti cateva fraze invatate pe de rost si vrei ca toata lumea sa le repete dupa tine...
Spui ce vreau. Te pripesti. Vreau sa nu mai vreau sa mint, atat. In rest fiecare e liber sa repete ce vrea.

Citat:
11. Si daca te uiti la pamant din spatiu, nu mai poti aplica "integrarea locala" ??? Cu informatia asta ce faci, o ignori? Nu te uiti la ea? Nu exista? Sau cum obtii informatia asta? Sau pentru voi platistii nu exista discutia despre informaatia globala, despre observabilitate macroscopica directa?
M-am uitat. Vezi minutul 1,52 pe film. Nu neg nimic. Nu tin cu dintii de nimic. Nu mai vreau sa accept minciunile baronilor de Miunhauzen!

Citat:
12. Poti sa repeti la nesfarsit asta cu segmentele ca tot informatie locala ramana din care nu poti trage o concluzie.
Trebuie neaparat sa dovedesti ca NU EXISTA INCERTITUDINE, pentru ca pamantul sa fie cum zici tu plat.
Tu nu vrei a pricepe ca legea naturala elementara a apei, statica fluidelor si faptul ca e incompresibila face ca sa nu poate exista damburi-dealuri de apa oricat de mare ar fi curbura? Daca nu poate exista asa ceva rezulta ca poate exista alternativa: apa sta plat pe 71% din suprafata.

Citat:
Tu nu ai adus nici un argument pentru a demonstra ca nu exista incertitudine, daca vrei sa pleci pe o demonstratie de la local la general. Deci nu prea stii cum sa iti construiesti in mod corect argumentul (lol).
Nimeni niciodata nu a vazut damburi de apa. Daca nu a vazut nimeni si mate-fizic se demonstreaza ca apa nu poate sta deal-damb de apa atunci cu maxima certitudine poti afirma ca apa are deasupra suprafata plata. Deci unde avem apa, deasupra avem suprafata plata cu siguranta!

Citat:
Dar la fel nici nu ai adus nici un argument de observabilitate directa si teoria ta nu se poate sustine si astfel, ceea ce arata ca este fabricata din pix.
Observatia directa e aia in care vezi tu, simti tu. Nu poti vedea deodata decat atata cat vezi, cat iti permite locul in care te afli. Nu inventez! Oricine vede platitudinea apei! Daca te ridici, de sus tot plata vezi apa! Oricat te-ai ridica, apa marilor si oceanelor tot plata ramane si asa o vezi daca accepti ceea ce vezi. Daca adugi si faptul demonstrabil ca apa nu poate forma damburi si citesti si in scripturi ca e adevarat atunci iata poti sa crezi fara frica de gresala si fara indoieli ca apa e plata!

Citat:
Arata-mi si mie platitudinea locala ABSOLUTA . Tu trebuie sa demonstrezi asta ca argumentul tau sa fie valid... Adica sa fie zero incertitudine.
Ti-am demonstrat folosind dambul de apa. Daca apa ar sta damb atunci la baza dambului am avea pe interior presiunea G/S+H iar in exterior presiunea H. Apa este incompresibila. (G=greutatea totala a dambului, S= suprafata bazei dambului, H=presiunea atmo”sferica”) Cum propietatea apei este curgerea inseamna ca apa va curge din zona de presiune G/S+H in zona de presiune H pana la suprafata se va egala presiunea deci G/S = 0 si asta impune o suprafata perfect plata deasupra. Daca vascozitatea ar tinde la zero am avea suprafete perfect plate oricat de mare sau de mica ar fi deschiderea vasului!

Citat:
Dupa cum scrii ai terminat filologia si ti-e cam greu cu aparatul stiintific. Pe scurt ai scris 4 prostii una dupa alta.
Tu nu vrei sa pricepi mate-fizica de clase primare si imi zici mie ca scriu prostii? Te pripesti. Capul tau are in el prostia glob-tarot-planet si nu mai incape in el niciun Adevar si din trufie imi zici mie ca cica eu scriu prostii.

Citat:
Sunt curios cat din postul asta ai sa ignori cand o sa raspunzi, pentru ca vad ca ignori de fapt afirmatiile cheie pe langa care sari...
Problema ta este incultura mare in matematica fizica si geografie care nu iti permite sa intelegi corect fenomenele. Si ai invatat cateva fraza ca "apa, vase comunicante" si de aici iti e greu sa intelegi o logica completa.
Eu nu ignor nimic. Daca eram ignorant ramaneam la glob si la heliocentrism asa ca toata lumea. Fiindca am cercetat iata ca acum afirm altceva cu argumente cat se poate de simple.
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa
Reply With Quote