View Single Post
  #5  
Vechi 29.07.2010, 15:44:20
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul
Ei, cam asta simt eu cand ma aflu intr-o biserica gotica, cu lumina ce patrunde in nava, filtrata prin vitralii, iar corul sustinut de orga intoneaza Gloria, sau Kyrie... Nu stiu daca ma aflu in cer sau pe pamant. De cate ori plec din biserica, simt ca o parte din sufletul meu ramane acolo, in fata statuii Mantuitorului cu bratele intinse si Preasfanta Inima radiind iubire; iar cand ma intorc simt ca sufletul imi este reintregit.
În București, o asemenea liturghie cum descrieți întâlnesc numai la Catedrala Sf Iosif. În mult mai mică măsură, și la Bărăția. În rest, am simțământul că mă aflu în sala de așteptare a unui aeroport.
Am avut, însă, marea șansă să particip la o Sf Liturghie la Roma. Era acolo și o schola, adică un cor din acela de copii de unde derivă cuvântul "școală". Era asemenea unui cor de îngeri cântând chiar în coasta Catedrei lui Petru.
Cu altă ocazie, mi-am înălțat inima tot în Catedrala Sf Petru, dar la unul din altarele laterale, unde arhiepiscopul Raymond Burke a oficiat o splendidă tridentină. În flancul drept era un splendid cor de călugări, iar în flancul stâng un superb cor de călugărițe (probabil clarisse, atâta cât mă pricep la veșminte). Sper ca Sf Părinte să îl răsplătească cu o pălărie roșie pe acest remarcabil arhiepiscop la proximul Consistoriu al Sf Colegiu, care înțeleg că va avea loc chiar în această toamnă.
Cam astea ar fi cele mai reușite întâlniri pe care le-am avut cu liturghia în rit roman.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 29.07.2010 at 15:54:35.
Reply With Quote