Subiect: Versetul de azi
View Single Post
  #1003  
Vechi 23.07.2012, 23:01:23
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Pe principiul acesta s-a concentrat si predica pe care am ascultat-o ieri - la noi in biserica, un parinte ajunge, vrand-nevrand, de fiecare data cand predica, la acest aspect al urii, al tinerii minte a raului, al supararii, al invidiei care domneste printre chiar si printre cei bine-credinciosi (ortodocsi). Spunea parintele ca degeaba postim si ne rugam, caci aceste jertfe nu sunt bine primite Domnului daca tinem dusmanie. Cu rabdare si cu smerenie reusim sa le ducem pe toate si chiar sa indreptam si pe fratele nostru, dar sa ne rugam Domnului pentru cei care ne-au gresit sa ii miluiasca, sa ii lumineze, sa ii imblanzeasca, in niciun caz sa ii pedepseasca, "sa le arate lor", ca, alfel, tot ce le gandim lor rau se va rasfrange, intr-un final, asupra noastra. Si apoi nu stim de unde vin pe capul nostru nenorocirile.
Am ascultat zilele acestea un cuvant foarte ziditor la Trinitas, al unui parinte asa bland si luminos, staret la man. Halmyris, daca am retinut bine, care spunea ca e usor sa iti ierti aproapele daca ii observi cu atentie si faptele bune, nu doar cele rele, si astfel vei spune: uite, fratele meu a facut asta gresit, dar dincolo ia uite ce bine a facut! Si nu exista om care sa aiba atat fapte bune, cat si fapte rele. In plus, a atras atentia si asupra faptului ca fiecare dintre noi este raspunzator in fata Domnului pentru tot ce face si nu iti poti trage la judecata fratele, pentru ca nu omului ii greseste cand greseste, ci Domnului.

Acum, stiu ca e usor de zis si mai greu de facut, dar cele care nu sunt posibile la om sunt posibile la Dumnezeu. Daca spui: Doamne, ajuta-ma sa iert, ca vezi ca sunt om slab, te ajuta Domnul.
Are dreptate parintele!
In urma cu 2 ani,o verisoara de care ma simt legata ca de o sora(eu neavand surori sau frati)s-a suparat pe mine invocand niste motive copilaresti.Rezultatul a fost ca m-am suparat si eu pe ea si nu am mai vrut sa vb pana acum ceva timp cand,departarea si amintirile anilor copilariei,a tuturor momentelor bune din familie,impreuna,si-au spus cuvantul
.
Este aproape imposibil sa nu ai amintiri frumoase sau ganduri bune despre un om,insa daca lasi mandria/orgoliul sa guverneze sunt slabe sanse sa-ti mai pese de procentele bune dintr-o relatie interumana.
Desigur,ca multi ar dori sa restaureze o prietenie avariata,insa le este foarte greu sa spuna"te rog,iarta-ma!"iar celeilalte parti sa ierte.
Cred ca suntem mult mai inclinati sa gandim extremist,spre un pol decat global,echilibrat.Adica daca un om face mai multe rele decat bune,este un om rau ,unul bun cu ceva rele este un"om pe care nu poti sa pui baza" si in sfarsit credem despre om ca este bun,numai daca este Sfant :)


Pe de alta parte,invidia poate interveni intr-o frumoasa relatie de prietenie ,dar asta poate fi dezbatuta pe un alt topic.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote