View Single Post
  #223  
Vechi 08.12.2020, 09:28:11
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Hai că nu-s chiar atât de egoist și plin de mine insumi, să zic că ești "de mare valoare", doar fiindcă bănuiesc eu ca treci și tu prin "fazele" prin care am trecut eu.... Aceste "faze" spun specifice în general "căutătorilor" de adevăr, acelora sinceri și cu frământări reale. Când am afirmat "lauda" adusă ție, nu am vrut nici să-ți fac sminteala, nici sa mă măresc pe mine indirect. Pur și simplu am spus un alt adevăr, doar că poate din cauza contextului ai înțeles tu greșit modul în care l-am spus. Se vede "tulburarea" din tine, adică ești ieșit din zona de credință standard ortodoxă, și automat înțelegând și alte concepte neortodoxe, văzându-le utilitatea și deschizându-ti orizontul spiritual e clar ca nu-ți găsești un punct stabil din punct de vedere doctrinar. Sau cel puțin nu-l mai poți găsi numai în ortodoxie. Și încet vei pași spre altele, vei găsi acolo lucruri care îți vor răspunde la frământări, la chestii care nu se legau pana acum în acest puzzle. Vei vedea ca duhovnicul nu-ți mai poate satisface necesitățile, curiozitățile, ca este cumva "depășit" de setea ta. Și te vei simți din ce în ce mai singur și neînțeles, până și dumnzeul pe care credeai ca îl cunoști vă părea tot mai îndepărtat, tot mai necunoscut.... Și știi de ce? Fiindcă trebuie sa distrugi tot ce e vechi pentru a clădi din nou ceeace ce urmează sa fi tu... Și e greu, dar necesar... Fiindcă ăsta e scopul existențial, misiunea karmica, răscumpărarea greșelilor și lecțiile neinvatate, ieșirea din ciclul incarnarilor eșuate sau încetinite... Trebuie sa realizezi ca numai tu ești răspunzător de tine însuți, nu duhovnic, nu familie, nu Dumnezeu. Ai puterea în mâinile tale, învață să o folosești, să devi mai puternic, cu părere de rău îți spun, dar dacă rămâi in zona de creștinism vei fi puternic doar prin alții, vei aștepta să te mântuiască altcineva, vei crede ca singur nu poți face nimic niciodată. Ia-ți viața în mâini și distruge omul vechi dacă nu mai ești mulțumit, fericit, împăcat cu el. Caută calea ta, drumul tău și urmează intuiția și nevoile tale. Gusta din viața fără regrete, învață pe propria piele și asumați...

Poate nu te am citit greșit....
Daca nu m-ai citit gresit, atunci nu vezi limpede. Poate...nici eu nu stiu cine sunt.
Credinta pur ortodoxa se gaseste in Scriptura, nu cea standard, nu ma intereseaza alte concepte daca nu se confirma pur ortodox, nu standard. Din cate se pare tu gandesti ortodox numai daca scrie negru pe alb; tu "nu citesti printre randuri”. Daca Iisus s-ar fi afisat "standard"(fara sambete) n-ar mai fi inviat.

Duhovnicul, dragul de el, e si el om.
Nu sunt capabil sa ies din ciclul reincarnarilor, esuat sau incetinit e doar suishul dupa Hristos pe Cale.
Din pacate mainile mele sunt nevrednice, degeaba au puterea.
In crestinism nu mai am nevoie de nimeni ca sa ma mantuiesc, doar de mine insumi, fiindca Dumnezeu nu-Si poate retrage ajutorul Sau, intr-atat e de puternic pentru mine, cat Eu nu sunt capabil pentru mine.
"Gusta viata fara regrete..."
-Mergi inapoia mea,satano!
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote