View Single Post
  #5  
Vechi 18.01.2021, 04:53:55
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.965
Implicit

Citat:
În prealabil postat de moshu Vezi mesajul
Salutare. Incerc sa intocmesc un indreptar modern de spovedanie: sa fie mai modern, mai in pas cu timpul si descoperirile stiintifice, cu statul pe internet, cu munca in strainatate. Pana acum asa arata. Va rog din suflet dati sugestii, idei, pareri. Exclus critica. Multumesc...
1-Salut(asta-i un salut mai modern, nu-i asa?); pe-aici se obisnuia pana ai deschis tu acest topic: "Doamne ajuta". O sa vedem cat de moderne sunt timpurile dupa salutul care se va adopta de-acum.

2-Nici prin cap nu mi-a trecut de ce este scris ca Iisus va veni a doua oara? Insa nici daca ai deschis tu acest topic nu cred ca El va veni ca sa mai adauge niste porunci la cele 10, sa "reseteze" pocainta pentru cei fecundati in vitro, sau pentru extraterstrii teleportati prin CERN; spun asta pentru ca omul nu s-a schimbat si nici pacatele lui, astfel ca ar trebui ca proiectul tau sa fie binecuvantat (adica aprobat, daca chiar are greutate si rost) de..., de cine? De Preafericitul Daniel, sau de Patriarhul Bartolomeu de la Istanbul?
Daca nu iei binecuvantare, proiectul tau are sanse mai mari la reformati, ca ei n-au cruce.

3-Sau poate tu esti hristosul! Daca tu esti, atunci unde e(a fost) inaintemergatorul Ilie? Dar nu cred ca esti fiindca ai fi stiut ca El inca de atunci a semnalat pacatul virtual(care nici atunci nu era "modern"):
28. Eu însă vă spun vouă: Că oricine se uită la femeie, poftind-o, a și săvârșit adulter cu ea în inima lui.(Mt5,28)

Ai mai pomenit ca si inima sa se masturbeze?


P.S. Inca n-am criticat.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)

Last edited by Demetrius; 18.01.2021 at 05:31:24.
Reply With Quote