View Single Post
  #21  
Vechi 26.04.2006, 10:07:19
irina77 irina77 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.04.2006
Mesaje: 288
Implicit

Raspuns pentru Eugen.
Tot ceea ce spui dumneata este foarte corect, foarte adevarat. Dar eu personal cred ca inainte de judecata finala (care -stim bine- nu e a noastra) ar fi bine sa-i vedem pe ceilalti ca pe cei pentru care a murit Hristos, nu ca pe niste "uscaturi pentru foc". Un sfant parinte spunea ca "dragostea Lui Dumnezeu fata de cel mai mare pacatos este mai mare decat dragostea celui mai mare sfant pentru Dumnezeu". In urma cu multi ani, incepusem sa frecventez o biserica baptista. Il cautam sincer pe Dumnezeu, nu m-au ademenit ei, eu singura m-am dus acolo. Nu am apucat sa ma botez acolo, pentru ca niste tineri din ASCOR m-au tratat cu prietenie si rabdare, nu asa cum cred unii ca sectantii trebuie ocoliti cate un metru pe strada. M-au luat la slujbele bisericii, mi-au explicat ce inseamna Sfintele Taine, si ca numai in Biserica Ortodoxa se transforma painea si vinul in chiar Trupul si Sangele Domnului. Unul dintre ei mi-a imprumutat o carte -din pacate nu-mi amintesc titlul si sunt acum in cautarea ei- despre aceste taine-, care mi-a deschis definitiv ochii. Am rupt orice legatura cu sectele. A urmat o perioada cumplita in care am avut de-a face cu demonii care ii stapanesc pe sectanti. Acum Ii multumesc Lui Dumnezeu pentru experienta respectiva, pentru ca nu mai pot fi pacalita de nici o toleranta ecumenica. Parintele Sofian Boghiu de la Antim era de parere ca sectantilor trebuie sa li se explice cu blandete adevarul. Daca dupa prima si a doua mustrare nu se trezesc... Dumnezeu sa ne fereasca pe toti.
Reply With Quote