View Single Post
  #25  
Vechi 28.04.2006, 13:04:09
irina77 irina77 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.04.2006
Mesaje: 288
Implicit

Fratilor ortodocsi, va rog frumos sa ma iertati!
Eu de fapt am intrat pe acest forum doar ca sa aflu niste informatii, si m-am pomenit dandu-mi cu parerea, prosteste, intr-un domeniu in care nu am nici o competenta. Sper sa nu smintesc pe nimeni cu randurile scrise. Povestea mea este mai lunga si mai complexa decat se poate povesti in cateva propozitii, si n-as vrea sa se inteleaga ca incurajez la prietenie cu sectantii. Numai in situatia in care vedem ca avem cu cine sta de vorba , putem incerca o invitatie la slujbele Bisericii sau o carte potrivita. Pentru ca in final sa ii aducem in fata unui preot care se pricepe sa le explice mai bine. In rest, Insusi Dumnezeu nu ii ajuta pe cei ce nu vor sa fie ajutati (asa cum sunt majoritatea lor), si e o mandrie sa ne aruncam in lupte mai presus de noi, ca nu cumva in loc sa ajutam, sa cadem si noi insine. Avem nevoie in permanenta de ascultarea fata de un duhovnic priceput: cand intinzi mana cuiva din groapa trebuie sa te tina Biserica de picioare. Iar initiativa cu pliantele care ma preocupa de fapt este in cadrul Bisericii- numai cand vom avea binecuvantarea Ierarhului nostru le vom raspandi.
Numai bine tuturor.
Reply With Quote