View Single Post
  #28  
Vechi 30.04.2006, 00:05:43
Eugen Eugen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.01.2006
Mesaje: 145
Implicit

Am sa postez in continuare un raspuns la problemele ridicate de tine.
1.Confunzi oamenii ignoranti (parinti, neamuri) cu Biserica Ortodoxa. I-ai vazut pe ai tai mergand duminica de duminica la biserica, postind, rugandu-se, spovedindu-se, impartasindu-se, ducand o viata morala, fara excese si vicii? Atunci, da, puteau constitui un exemplu pentru tine. Mai bine spune adevarul - ca la prima trezire a constiintei in tine, s-a gasit un "frate" care sa-ti descrie Biserica Ortodoxa in termenii pe care-i folosesti tu acum si pe care-i cunosc atat de bine! Nu stiu cati din cei din Biserica Ortodoxa fac voia lui Dumnezeu, dar stiu ca se straduiesc multi.

2.Vorbesti de oameni care "L-au cunoscut pe Dumnezeu, ". Cred ca e o confuzie de termeni. Una este "a auzi" de (despre) Dumnezeu si alta de "a-L cunoaste" pe Dumnezeu. Dumnezeu Se face cunoscut oamenilor prin Duhul Sfant, iar in Ortodoxie Acesta este permanent asupra celor sfinti, cum e cazul acelui preot de care am scris anterior si le descopera cele necesare pentru mantuirea celor ce vin la ei. Adica este vorba de o descoperire harismatica si nu de una rationala, pe baza citirii unor versete din Biblie sau Evanghelie.
Iarasi te inseli, confundand oameni care au venit tangential in legatura cu unele Taine sau Ierurgii ale Bisericii(Botez, Cununie, Inmormantare etc) cu adevaratii credinciosi ortodocsi, cei ce cunosc bine atat Sf. Scriptura (din care se citeste si se talcuieste in fiecare duminica si sarbatoare) De unde ai scos chestia aia ca li s-a ascuns Evanghelia lui Hristos? Stii mai bine din afara Bisericii - pe care n-ai frecventat-o niciodata - decat noi care o cunoastem, o urmam si o iubim? Nu crezi ca folosesti clisee de pe vremea catolicismului, cu care noi n-avem nimic de-a face? Sau va place sa fiti niste Don Quijote moderni, agitand fantomele trecutului in fata altora, asa ca sa va faceti de lucru si sa luptati cu morile de vant? Ce Evanghelie clara vrei de la niste bezmetici ca aia pe care i-ai avut pe langa tine? De ce nu i-ai invatat tu credinta? Pentru ca nici pe tine nu te-a interesat, asa ca n-are rost sa acuzi Biserica. Iar cand ai invatat ceva, au avut grija sa te invete lucruri de pierzare. "Şi mulţi se vor lua după învăţăturile lor rătăcite şi, din pricina lor, calea adevărului va fi hulită" (2 Petru 2,2).
Cati crestini nascuti din nou am vazut in Biserica Ortodoxa? In primul rand iti spun ca folosesti o terminologie neoprotestanta. Cuvinte ca: nascut din nou, copil al lui dumnezeu, etc. nu au echivalent ortodox, sunt folosite "sa dea bine la imagine". N-am auzit nici un ortodox, chiar din cei mai sporiti duhovniceste, sa aiba o asemenea lipsa de smerenie si sa se impopotoneze cu asemenea cuvinte. In Ortodoxie exista pocainta ca manifestare (prin post, rugaciune, nu la nivel declarativ) si credinta in Harul lui Dumnezeu din Sfintele Taine (in special Trupul si Sangele Domnului), care ne sfinteste si ne reface asemanarea cu Fiul lui Dumnezeu, pierduta la cadere. N-am timp sa mai postez acum, desi cred ca este inutil, dar cel putin va fi ca marturie la Judecata.
Reply With Quote